Galericiler Kan Ağlıyor! Araç Fiyatları ve Faizler Yükseldi, Müşteri Kalmadı

Araba fiyatları 2020 yılında büyük son derece dalgalı bir süreç yaşamış, önce durma noktasına gelen satışlar pandeminin etkisi ile adeta uçuşa geçmiş ve yaşanan süreçte rekor üzerine rekor kırılmıştı.

Galericiler Kan Ağlıyor! Araç Fiyatları ve Faizler Yükseldi, Müşteri Kalmadı
Araba fiyatları 2020 yılında büyük son derece dalgalı bir süreç yaşamış, önce durma noktasına gelen satışlar pandeminin etkisi ile adeta uçuşa geçmiş ve yaşanan süreçte rekor üzerine rekor kırılmıştı. Önce sıfır araç fiyatları ardından ise ikinci el araba fiyatları yükselmiş, son dönemde bazı modellerde 2. el araç fiyatları sıfır araçları dahi geride bırakmıştı.

ARAÇ PİYASASINA YÜKSEK FAİZ VE FİYAT DARBESİ! 

Özellikle de hafta sonu sokağa çıkma yasağının en çok etkilediği sektörlerin başında yer alan ikinci el araç piyasası büyük bir daboğaz yaşamaya başlamıştı. Yaşanan sıkıntılı dönem satış rakamlarına da yansırken bazı oto galericiler haftalardır siftah yapamadıklarını belirterek sıkıntılı bir dönem geçirdiklerini dile getirdi.

CHP Ekonomi Masası Heyeti tarafından yapılan ziyaretler kapsamında bu seferki durak Ankara'nın otomobil sektörünün kalbinin attığı yer olarak gösterilen Otonomi oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak'ın başkanlığındaki heyet Otonomi Başkanı Aydın Erkoç ve esnafın katıldığı özel bir toplantı gerçekleştirdi.

Yapılan toplantın ardından heyet bu seferde esnafı ziyaret ederek şikayetlerini dinledi. Galericilik yapan esnafların ortak şikayeti yükselen araç kredisi faiz oranları olarak öne çıktı. Esnaflar yüksek olan araç fiyatları nedeni ile zaten satışlarının düşük gittiğini, bu süreçte kredi faiz oranlarının da yukarı yönlü hareket etmesi nedeni ile mağdur olduklarını söyledi.İKİNCİ EL ARABA ALMANIN TAM ZAMANI! ARABA ALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN MI, ARAÇ SAHİBİ OLMAK İSTEYENLER NE YAPMALI?

İkinci el araç fiyatları hakkında açıklamada bulunan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç ise normalleşme adımlarının ardından araç pazarlarının yeniden hareketleneceğini dile getirerek "Araç almak isteyenlere kesinlikle şu anda araç almalarını tavsiye ederiz" sözleri ile araba sahibi olmak isteyen kişiler için doğru zaman olduğunu dile getirdi.

Araba sahibi olmak isteyen kişileri uyaran Erkoç internet üzerinden son dönemde verilen ucuz araç satışı ilanları ile dolandırıcılık yapıldığını belirterek sadece kayıtlı esnaf ve galericilerden araç alınması konusunda uyarıda bulundu. Araç fiyatlarının bahar aylarında artması muhtemel olan talep ile yükselebileceği belirtiliyor.

NOT: Burada yer alan bilgiler kişilerin beyanları olup, emlak365.com olarak yatırım tavsiyesi verilmemiştir.
Yorumlar (0)