Galericilerden Açıklama: Mart Ayında İkinci El Araç Fiyatları Artmayacak!

Galericiler ikinci el araç fiyatlarının düşmesine rağmen şuan hedefledikleri satış oranlarından çok geride olduklarını ifade ediyorlar.

Galericilerden Açıklama: Mart Ayında İkinci El Araç Fiyatları Artmayacak!
Galericiler ikinci el araç fiyatlarının düşmesine rağmen şuan hedefledikleri satış oranlarından çok geride olduklarını ifade ediyorlar. İzmit’te ikinci el otomobil satışı yapılan Galericiler Sitesi’nde durgunluğun ise yüksek olduğu belirtildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Otomobil Meclis Üyesi Fahrettin Batı, ikinci el otomobil piyasasındaki durgunluğun Mart’ta fiyat artışı yapılmayarak hareketlendirileceğini belirtti.

Açıklamalar Ne Yönde?

Kocaeli Oto Ticaret Merkezi Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Otomobil Meclis Üyesi Fahrettin Batı, ikinci el otomobil satış sektörünün şuan hala satışlarda duranlığı koruduğunu belirtti. Belirli talep artışlarının olduğunu ancak bunların kayıpları karşılamayacağını ifade etti.

Yaptığı açıklama kapsamında, "Pandemi ve özellikle ona bağlı olarak yapılan hafta sonu kısıtlamaları satışları etkiliyor. Daha öncede olduğu gibi Haziran ayından sonra insanlar nasıl ötelenmiş araç ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde satın alma ile karşıladılarsa, Mart ayından itibaren kısıtlamaların kademeli kalkması ve fiyatların ise yükseltilmemesi ile birlikte araç alımları artacaktır. Fiyatlar ise zaten yeterince düştü. Önceki fiyatlara göre %15 üzerinden bir düşüş mevcut. Eskisi gibi haftalık veya aylık bir bazda araç fiyat artışı yaşanması söz konusu olmayacak." dedi.

Yüzde Beş Artış Nisan Başı Olabilir!

Sözlerine devam ederken, "Belki Mart ayı sonuna doğru %5 puanlık bir artış gündeme gelebilir. Onunda yüksek ihtimal ile Nisan ayına sarkma ihtimali yüksek. Çünkü şuan altın ve dövizde rekor rakamlar bulunmuyor. Mart ayında fiyat artışlarını bizler mümkün görmüyoruz." dedi.

Bu kapsamda vatandaşların Mart ayı sonuna kadar daha avantajlı fiyatlardan araç almaya devam edebilecekleri anlaşılıyor. Şuan için düşünen kişilerin tümü Mart ayı sonuna kadar yine ikinci elde 50 bin TL’ye kadar düşen araç fiyatları ile karşılaşabilecekler. Düşünülen %5 artış ise Nisan ayı başı için söz konusu bir gündem maddesi oldu. Dolarda büyük bir yükseliş yaşanması halinde artışın Mart ayı sonlarına doğru olması bekleniyor.
Yorumlar (0)