Galericilerden İkinci El Araç Fiyatları Açıklaması Geldi! 2. El Araba Fiyatı Düşer Mi, Yükselecek Mi?

Araç fiyatları dalgalı seyretmeye devam ederken konu hakkında bir açıklamada galericilerden geldi.

Galericilerden İkinci El Araç Fiyatları Açıklaması Geldi! 2. El Araba Fiyatı Düşer Mi, Yükselecek Mi?
Araç fiyatları dalgalı seyretmeye devam ederken konu hakkında bir açıklamada galericilerden geldi. 2020 senesinde patlak veren pandemi döneminde vatandaşların hastalık kapma korkusu ile toplu ulaşım araçlarından uzaklaşması ve kendi araçlarını satın almaya yönelmesi ile beraber araba fiyatlarına zam üzerine zam yapılmıştı.

SIFIR VE İKİNCİ EL ARABA FİYATLARI NORMALLEŞME DÖNEMİNDE DÜŞER Mİ, NE ZAMAN DÜŞECEK, YÜKSELİR Mİ?

Konu hakkında açıklama yapan Mersin Oto Galericiler Sitesi Başkanı Murat Koçaçoğlu "Fiyatlardaki artışın ardından düşüş yaşanması normal. Fiyatlar normal seyrine geldi. Araç alım satımı yapılabilir şu an. Otomotiv sektörünün tümünde düşüş söz konusu. Koronavirüs salgını nedeniyle toplu taşıma araçlarını kullanmak istemeyen vatandaşlar, araç alım satımını canlandıracak. Normalleşme ile beraber piyasa daha da hareketlenecek.  İnsanlar döviz gibi araba alıp ellerinde bulunduruyorlar. Dövizde yaşanan artış ve düşüşler gibi ikinci el otomobillerin de fiyatların değişkenlik göstermesi normal. Bu da araçların fiyatlarının artmasında bir etken" diyerek normalleşme süreci ile piyasada tekrar hareketlenmenin başlayacağını dile getirdi.ARAÇ FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ?

İlk olarak 2019 yılının son aylarında ortaya çıkan, Türkiye'de ise 2020 yılının Mart ayında pandemi nedeni ile zorunlu kısıtlama dönemine geçilmişti. Dünyada büyük bir panik ve korku dalgası yaşanmasına neden olan koronavirüs salgını nedeni ile ülkeler sınırlarını kapatmaya başlayınca otomotiv sektöründe tedarik zinciri kırılmış, üretimde aksamalar yaşanmaya başlanmıştı.

Mart ayında Dünya Sağlık Örgütü tarafından genel pandemi ilan edilmesi ile beraber ise otomobil fabrikalarında zorunlu olarak üretime ara verilmiş ve fabrikalarda üretim durdurulmuştu. Yeni koronavirüs vaka sayısında yaşanan artış sonrası vatandaşlar hastalık kapma endişesi ile araç almaya başlamış, toplu ulaşım araçlarına binmek istemeyen kişilerin yoğun talebinin araç üretiminin durduğu bir döneme gelmesi ile sıfır araçlar yoka düşmüş, araba almak isteyen kişiler galerilere 4 ay sonrasına gün vermeye başlamıştı. Beklemek istemeyen kişilerin ikinci el arabaya yönelmesi ile beraber bu seferde 2.el araç fiyatları büyük bir hızla yükselişe geçmişti.

Süreçte artık insanların yaşadıkları şoku atlatmaları, yükselen araç fiyatları nedeni ile artık insanların araba sahibi olmaktan vazgeçmeleri, araba sahibi olmak isteyenlerin fiyat indirimi beklentisi ile taleplerini ertelemesi ve sokağa çıkma yasaklarının ardından ikinci el araç pazarının durgunlaşması ile beraber araba fiyatlarında bir miktar düşüş yaşanmaya başlanmıştı.
Yorumlar (0)