EKONOMİ

Galeriler Sinek Avlamaya Başladı, Tepetaklak Olan Fiyatlarla Fırsat Arabası İlanları Patladı! İkinci El Araç Piyasası Son Durum Ne, 2021'de Araç Fiyatları Ne Olur?

2020 yılında pandemi döneminde fiyatı rekor üzerine rekor kıran sıfır ve ikinci el fiyatları yılın son çeyrek döneminde düşüş göstermeye başlamıştı. Yıl sonu araç kampanyaları, artan sıfır araç üretimi ve vatandaşın indirim beklentisi ile alımlarını ertelemesi araç piyasasını karıştırmıştı. 2021 yılında araç fiyatları ne olur, araba fiyatları düşmeye devam eder mi, yüksek fiyatla araba alanlar ne yapacak, 2021 Ocak araba fiyatları ne oldu, 2021'de sıfır ve ikinci el araç fiyatları ne olur, 2. el araba fiyatları düşmeye devam edecek mi, Araç piyasası ne olacak?

2020 yılında pandemi döneminde fiyatı rekor üzerine rekor kıran sıfır ve ikinci el fiyatları yılın son çeyrek döneminde düşüş göstermeye başlamıştı. Yıl sonu araç kampanyaları, artan sıfır araç üretimi ve vatandaşın indirim beklentisi ile alımlarını ertelemesi araç piyasasını karıştırmıştı. 2021 yılında araç fiyatları ne olur, araba fiyatları düşmeye devam eder mi, yüksek fiyatla araba alanlar ne yapacak, 2021 Ocak araba fiyatları ne oldu, 2021'de sıfır ve ikinci el araç fiyatları ne olur, 2. el araba fiyatları düşmeye devam edecek mi, Araç piyasası ne olacak?

Araç fiyatları 2020 yılına damga vurmuş, yükselen fiyatlar rekor üzerine rekor kırmış, yaşanan süreçte erken dönemde arabasını satanlar, pandemi ilk patladığı dönemde araba almayanlar büyük pişmanlık yaşamıştı. 

2020 YILINDA ARAÇ FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ, SIFIR VE İKİNCİ EL ARABA FİYATI NEDEN REKOR KIRDI?

Ekonomide yaşanan dalgalanmalar nedeni ile 2019 yılında araç satış rakamları düşmeye başlamış, yaşanan süreçte sıfır araç markaları büyük bir stok sorunu ile karşı karşıya kalmıştı. Düşen talep nedeni ile araba markaları kademeli olarak üretim rakamlarını düşürmeye başlamış ve elde kalan stok sorunu bu şekilde çözmeye çalışmıştı. 2020 yılında patlak veren koronavirüs salgını tüm dünyayı olduğu gibi araç sektörünü de hazırlıksız yakaladı. 

Sürpriz bir şekilde ülkelerin sınırlarını kapatmaya başlaması ve uçak seferlerinin iptal edilmesi ile beraber otomotiv sektörünü ilk olarak tedarik zincirinde ki bozulma vurdu. Farklı ülkelerden tedarik edilen parçalar temin edilemeyince otomobil fabrikalarında üretimler zorunlu olarak durdu. Ardından Mart ayı itibari ile aralarında Türkiye’nin de olduğu pek çok ülkede zorunlu kısıtlama kararlarının alınması ile beraber sıfır araç üretimi yapan çok sayıda otomobil markasının fabrikası kapatıldı. 

Sıfır araç üretimi bazı markalarda 4 ay kadar dururken bu da zaten stoklu gitmeyen markaları zora soktu. Yaşanan süreçte sıfır araç fiyatlarına en büyük darbeyi bir anda vatandaşın deyim yerindeyse arabalara saldırması vurdu. Pandeminin ciddiyetini anlayan kişiler hastalık kapma korkusu ile toplu ulaşımı kullanmaktan uzaklaştı. Kendi arabası olmayan kendine araba almaya, arabası olanlar ise eşine, çocuğuna araç bakmaya başladı. Bir anda patlayan yoğun araç talebi ile sıfır araç yoka düştü. 

Yoka düşen sıfır araçlarda siparişlerde bazı modellerde bekleme süresi 4 aya kadar uzamaya başlayınca, pandemi riskini tekrar gözden geçiren vatandaş beklemektense ikinci el araç almaya yöneldi. Bir anda ikinci el araçlara olan talep artışı ile bir ilk yaşandı ve bazı modellerde ikinci el araba fiyatları sıfır araçları bile geride bıraktı. 

Yaşanan fiyat yükselişi ile beraber pandemi döneminde cazip yatırım fırsatı arayan kişilerin de yatırım amaçlı araç almaya başlamaları ile beraber anormal bir şekilde fiyat artışı yaşandı. Yine ekonomide yaşanan dalgalanma ile beraber Euro kurunda yaşanan rekor artış ve hızlı çıkışta sıfır araç fiyatlarına zam olarak yansıdı.

ARABA FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR, ARAÇ PİYASASI NEDEN KARIŞTI, SIFIR VE İKİNCİ EL ARAÇ FİYATI DÜŞTÜ MÜ, 2021’DE DÜŞECEK Mİ?

Yıl sonuna doğru sıfır araç markalarının beklenen yıl sonu kampanyalarının başlaması fiyat düşüşünü getiren ilk etki dalgası oldu. 20 senelik ikinci el araba fiyatlarına dahi astronomik fiyatlar yazılmaya başlaması ile beraber vatandaşın talebinde geri çekilme yaşandı.  Yine yaşanan aşırı yükseliş ile aşırı değerlenen araçların pandemi sonrasında fiyatlarında yaşananacak sert düşüş etkisi de vatandaşın zarar etme korkusu yaşamasına neden oldu. Bu korku ve fiyatlarda indirim beklentisi haberlerinin peş peye yapılması ile beraber vatandaş alım tarafından bekleme tarafına geçiş yaptı. 

Yine koronavirüs vaka sayısında yaşanan rekor artış ile beraber zorunlu kısıtlama kararlarının alınması, çocukların uzaktan eğitime, çalışanların ise evden çalışma sistemine geçiş yapılması ile beraber vatandaşın acil araç ihtiyacı da ortadan kalkmış oldu. Sıfır araç markalarının otomobil üretimlerine büyük bir hızla başlamaları, sıfır araç stok sorununun hemen hemen çözülmüş olması, piyasanın araç satışına doyması gibi tüm nedenlerin üst üste gelmesi ile beraber araç fiyatlarında bu sefer sert bir düşüş görüldü. 

Özellikle de pandemi döneminde yaşanan fiyat yükselişi dalgasına kapılarak aracına ederinin çok daha üstünde fiyat yazan kişilerin vermiş oldukları ilanlarda sürekli aşağı yönlü bir düzenleme yapılmaya başlandı. Bazı modellerde araç fiyatlarında yaşanan düşüş yüzde 20 seviyesine ulaşırken vatandaş ise yaşanan fiyat düşüşünü indirim olarak değil normalleşme olarak isimlendirmeyi tercih etti. 

ARAÇ GALERİLERİ VE İKİNCİ EL OTOPAZARI SİNEK AVLAMAYA BAŞLADI! ARAÇ FİYATLARI DÜŞMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

Yaşanan süreci değerlendiren otomotiv sektörü uzmanları araç fiyatları için düşüş sinyallerinin sürdüğünü duyurdu. Araba fiyatlarında normalleşme yaşandığı belirtilirken sıfır araç üretiminde bir sorun ve kesinti yaşanmaması durumunda bu normalleşmenin devam edeceğini, aşırı değerlenen ve ederinin üzerine çıkan ikinci el araç fiyatlarında normalleşme etkisi ile fiyatların yerine oturacağını iddia ettiler. 

Araç fiyatlarını düşürebilecek en önemli 3 etken olarak yurda giren sıfır araç sayısının her gün artması, 2020 yılından otomobil markalarının ellerinde kalan araç stokları ve 2021 yılında ikinci el araç piyasasında yaşanan durgunluk olarak gösterildi. Özellikle de son dönemde sosyal medyada paylaşım rekoru kıran yurda giren sıfır araçları taşıyan trenlerin videosu gündeme bomba gibi düştü. 

Bazı kişiler söz konusu videoyu spekülasyon olarak değerlendirirken bazıları ise çekilen videonun yaşattığı dalganın araç fiyatlarını düşüreceği nedeni ile videonun yalanlandığını iddia etmişlerdi. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir