Gece Yarısı Rallisinden Sonra Ons, Gram, Çeyrek Altın Fiyatları

Gece saatlerinde FED Başkanı Jerome Powell tahvil faizleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Gece Yarısı Rallisinden Sonra Ons, Gram, Çeyrek Altın Fiyatları
Gece saatlerinde FED Başkanı Jerome Powell tahvil faizleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Powell konuşmasında tahvil faizlerine müdahale edilmesi için faiz oranlarının daha yüksek bantta olması gerektiğini söyledi. Yapılan bu açıklamanın ardından ise faiz oranlarına dair kaygılar devam etti.

Powell'ın açıklamalarının ardından ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 1.53 bandında kadar yükseldi. Faiz oranlarında yaşanan yükselme altın fiyatlarının çakılmasına, dolar kurunun ise yükselmesine neden oldu.

ALTIN FİYATLARI ÇOK SERT DÜŞTÜ

Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell tarafından yapılan basın açıklamasının ardından ons altın fiyatları çok sert düştü. Bir önceki işlem gününe 1710 dolar bandının üzerinde başlayan ve gün bu seyri koruyan ons altın açıklamaların ardından 1700 dolar bandının gerisine düştü. Ons altında yaşanan değer kaybı uzmanların en kritik noktalardan biri olarak gördükleri 1700 dolar desteği kırılmış oldu. Bundan sonraki dönemde altın fiyatlarının şekillenmesi için oldukça önemli olan ons altın fiyatlarında oluşan son tablo şu şekilde oldu.

* Ons altın haftanın son işlem gününe 1697 Dolar bandından başlıyor.

* Gram altın yaşanan gelişmelerin ardından 410 TL seviyesinde bulunuyor.

* Çeyrek altın yeni günün ilk saatlerinde 677 TL'den işlem görüyor.

Yarım altın mart ayının ilk haftasının son işlem güne 1355 TL'den giriş yaptı. Tam altın ise 2710 TL seviyesinde. Cumhuriyet altını son gelşimelerin ardından 2 bin 760 TL, gramse altın ise 6 bin 776 TL bandında bulunuyor. 22 ayar bileziğin gram fiyatı ise 375 TL seviyesinde.

ALTIN FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Uzmanlar mart ayının kalan bölümünde altın fiyatlarının ABD tahvil faiz oranlarına göre şekilleneceğini ifade ediyorlar. ABD 10 yıllık faizlerin yükselmeye devam etmesi durumunda altın fiyatlarının düşeceğini ifade eden uzmanlar, faiz oranlarının düşmesi durumda ise yatırımcıların yeniden altına yönelebileceği değerlendirmesinde bulundular.
Yorumlar (0)