Geçen Yıl Verilen Ramazan Ayı Gıda Ve Nakit Yardımları Bu Sene Yapılacak Mı? Başvurular Nereye Nasıl Yapılır?

Ramazan ayının yaklaşması ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar gıda ve nakit yardımlarını araştırmaya başladılar. Ramazan'da hangi gıda ve nakit yardımları olacak. Bu yardımlara kimler başvuru yapabilecek? Kimlere gıda yardımı verilecek? Ramazan ayı nakit yardım başvurusu nereden, nasıl yapılacak?

Geçen Yıl Verilen Ramazan Ayı Gıda Ve Nakit Yardımları Bu Sene Yapılacak Mı?  Başvurular Nereye Nasıl Yapılır?
Ramazan ayının yaklaşması ihtiyaç sahibi vatandaşların sosyal yardımlara dair araştırmalara yoğunlaşmasına neden oldu. Daha rahat bir Ramazan ayı geçirebilmek ve ailelerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek isteyen vatandaşlar Ramazan yardımlarını alabilmek için bilgi edinmek istiyorlar. Peki Ramazan ayında nerelerden yardım alınabilir? Hangi kurumlar ve kuruluşlar Ramazan ayında nakit ve gıda yardımı yapacaklar?

AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI RAMAZAN AYI GIDA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Her Razaman ayında olduğu gibi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da 2021 Ramazan ayına ilişkin sosyal yardımlarda bulunacak. İhtiyaç sahibi vatandaşlar özellikle Ramazan ayında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan gıda yardımı alabilmektedirler. 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere bakanlık tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile gıda yardımı ulaştırılmaktadır.

Bakanlıkça belirlenen ve başvuru ile oluşturulan listelere göre Ramazan ayı başlamadan ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda yardımları ulaştırılmaktadır. Bu gıda yardımları için 18 yaşın üzerindeki tüm vatandaşlar başvuruda bulunabiliyorlar. Özellikle sosyal güvencesi olmayan hanelere bu şekilde gıda yardımı yapılabilmektedir. Bu gıda yardımını alabilmek için hane içinde kişi başı gelirin net asgari ücretin üçte birinden fazla olmaması gerekiyor. Valiliklerde bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine bu başvurular yapılabilmektedir. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları da gıda yardımı başvurusu alabiliyorlar.

BELEDİYELERİN RAMAZAN AYI GIDA YARDIMLARI NASIL ALINIR?

Türkiye'de gıda yardımı yapan kuruluşlar arasında belediyeler de bulunuyor. Özellikle geçtiğimiz yıl pandeminin de etkisi ile başta İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir belediyeleri olmak üzere tüm büyükşehir belediyeleri ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda yardımında bulundular. Bu yıl Ramazan ayı öncesinde belediyelerin gıda yardımı çalışması yaptıkları biliniyor. Bu gıda yardımlarını alabilmek için belediyelere başvuruda bulunulması gerekiyor. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar bu başvurular ile gıda yardımı alabiliyorlar. Ayrıca bazı belediyeler nakit yardımı da yapıyorlar. Bunun için ihtiyaç sahibi vatandaşların yaşadıkları illerde belediyeler ile irtibata geçmeleri gerekiyor.

RAMAZAN AYI 1.000 TL NAKİT YARDIM YAPILACAK MI?

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle vatandaşlara Ramazan ayı öncesinde çeşitli yardımlarda bulunuldu. Bunlardan birisi de 1.000 TL nakit yardım olmuştu. İhtiyaç sahibi ailelere Razaman ayında ulaştırılan bu nakit yardımlar ile vatandaşlar biraz olsun daha rahat bir Razaman geçirmişlerdi. Bu yıl ise aynı yardımın yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. Şu ana kadar herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Ancak 1.000 TL sosyal yardımlara yönelik büyük bir talep oluşmaya başladı. Bu talepler kabinede değerlendirilip kararlaştırılırsa ihtiyaç sahibi vatandaşlara yeniden 1.000 TL sosyal yardım verilecek. Ancak bu durum henüz netlik kazanmadı.

RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2021 Ramazan ayı 13 Nisan 2021'de başlayacak. 12 Nisan gecesi vatandaşlar sahura kalkacaklar ve ilk iftar 13 Nisan akşamı olacak. Vatandaşlar Ramazan ayının iyice yaklaşması ile hazırlıklarına başladılar. Özellikle sosyal yardımlara büyük bir talep gösterilmeye başlandı.

Emlak365.com
Yorumlar (0)