Gemi ve Yat Sektörü İhracatı Şubat Ayında Geriledi

Türkiye İhracatçılar Birliği gemi ve yat sektöründe şubat ayında yapılan ihracat oranlarında gerileme yaşandığını açıkladı.

Gemi ve Yat Sektörü İhracatı Şubat Ayında Geriledi
Türkiye İhracatçılar Birliği gemi ve yat sektöründe şubat ayında yapılan ihracat oranlarında gerileme yaşandığını açıkladı. 2020 yılının aynı döneminde 147 milyon 560 bin dolar olan gemi ve yat sektörü ihracat miktarı 2021 yılında ise 14 milyon 178 bin dolar olarak gerçekleşti. Gemi ve yat sektöründe 2021 şubat ayında yapılan ihracat oranının 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 90.2 oranında azaldığı kaydedildi. Türkiye’ni yaptığı toplam ihracat içinde payının yüzde 0.1 olduğu açıklanan sektörle ilgili yayınlanan raporda en çok ihracatın hangi ilden yapıldığı, en çok ihracatın hangi ülkeye yapıldığı ve sektör içindeki alanların ihracata sunduğu katkılar da yer aldı.

İhracat Oranı İle İstanbul Zirvede Yer Aldı

2021 yılının şubat ayında gemi ve yat sektöründe en çok ihracatın gerçekleştirildiği il İstanbul oldu. İstanbul ili 9 milyon 276 bin dolar ile en çok ihracatın yapıldığı şehir oldu. Gemi ve yat sektöründe ihracat gerçekleştiren toplam 19 ilin içinde ilk sırada İstanbul yer alırken, onu Balıkesir ve İzmir takip etti.

Gemi ve Yat Sektöründe En Çok İhracat Yapılan Ülke Norveç Oldu

Türkiye İhracatçılar Birliği gemi ve yat sektöründe yapılan ihracat oranları ile beraber en çok ihracatın yapıldığı ülkeyi de açıkladı. 2021 yılının şubat ayında 4 milyon 875 bin dolarlık ihracat miktarı ile en çok ihracatın yapıldığı ülke Norveç oldu. Bununla beraber sektörün dış satım hacminde yaşanan değişikliğe bakıldığında ise şubat ayında ihracat artışının en çok yaşandığı ülke Avustralya oldu. Avustralya’ya 750 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

En Büyük Katkı Gemi Yan Sanayi Alanından Geldi

Gemi ve yat sektöründe yapılan ihracatta en büyük katkı ise gemi yan sanayi alanından geldi. 5.3 milyon dolar ile gemi yan sanayi en büyük katkı sağlayan alan olurken onu 5.2 milyon dolar ile gemi takip etti.
Yorumlar (0)