01 Ekim 2020 Perşembe 20:07
Genç Girişimcilere Maliye'den Vergi Desteği

Evet yanlış duymadınız Maliye Bakanlığı gençlerin ticaret ile uğraşmasını istiyor bunun için alacağı vergiden vazgeçiyor. Bu haberimizi duyanlar ülkemizde ve dünyada yaşanan bu salgın sonucunda böyle bir teşvik yasasının yeni çıktığını düşünüyor oysaki genç girişimcilere kazanç istisnası Şubat 2016 yılında 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun Mükerrer 20.maddesine eklenerek hayatımıza girmiştir. Gelin şimdi gençlere tanınan kazanç istisnasının şartlarına ve özellikli durumlarına göz atalım.

'GELİR VERGİSİNDEN MÜSTESNA OLACAKLAR'

193 sayılı Gelir vergisi Kanunu’na eklenen Genç girişimcilerde kazanç istisnasından yararlanmak için; Ticari, zirai veya mesleki faaliyet nedeniyle adınıza ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis edilecek, mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış olunması şartıyla faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançlarının 75.000 Türk lirasına kadar olan kısmı Gelir vergisinden müstesna olacaktır.

Genç girişimciler yukarıdaki şartlara ilave olarak işe başladıklarını yasal süre içerisinde vergi dairesine bildirecekler, bildirdikleri bu işlerinde bilfiil kendileri çalışacak, kurulu bir işletmeye sonradan ortak olmayacaklar ve ailesinden işyeri devir almayacaklardır.

Gelir vergisinin artan oranlı bir vergi olmasından dolayı genç girişimci arkadaşların elde edeceği kazancın 75.000 TL’ye kadar olan kısmın vergi dışı bırakılması yaklaşık 20.000 TL  verginin 3 yıl boyunca alınmaması anlamına gelmektedir. Özellikle yeni işe başlayan ve işe başlamanın zorluklarıyla karşılaşan genç girişimcilere verilen bu destek ile maddi zorluklar karşısında hemen pes etmemeleri ve mücadele etmeleri konusunda ciddi bir teşviktir. Bahsettiğimiz gibi 3 yıl boyunca her yıl ayrı ayrı olmak üzere 20 bin lira civarında Gelir vergisi desteğinden yararlanmak için yukarıdaki şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Mükellefin başvuru yaptığı ilgili vergi dairesinden gerekli kontroller yapılarak mükellefin genç girişimci kazanç istisnasından yararlanıp yararlanamayacağı konusunda karar verilmektedir.

ŞARTLAR VE KULLANIM ÖRNEĞİ

Genç girişimcilerin dikkat edecekleri en önemli husus Ticari, zirai veya serbest meslek faaliyeti nedeniyle adına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis edilmiş olması ve Mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış olması gerekiyor.

Örneğin 1994 doğumlu Serhat bey ücretli olarak çalıştığı işyerinden ayrılarak 2020 yılında kendi ofisini açarak Avukatlık mesleğini icra etmek istemektedir. Vergi dairesi tarafından yapılan araştırma sonucu Avukatlık mesleği Serbest meslek faaliyeti kapsamında olması ve Serhat beyin işe başladığı tarih itibariyle 29 yaşını doldurmamış olması sebebiyle işe başladığı 2020 yılı, 2021 yılı ve 2022 yıllarında elde edeceği serbest meslek kazancının her yıl 75.000 TL kadar olan kısmı için vergi hesaplamayacaktır ancak bu tutarın üzerinde kazanç elde ederse 75.000 TL’nin üzerindeki kısım beyan edilecek ve vergisi ödenecektir.  

Vergi dairesi tarafından yapılan araştırmada Serhat beyin adına ilk defa serbest meslek faaliyeti yönünden vergi mükellefiyeti tesis edildiğinin tespit edilmesi önemlidir. Eğer önceki yıllarda Serhat beyin Ticari, zirai veya serbest meslek faaliyeti yönünden mükellefiyeti bulunursa Genç Girişimci Kazanç istisnasından yararlanması mümkün değildir. Eğer serhat beyin faiz geliri olmasından dolayı Menkul sermaye iradı geliri mükellefiyeti  veya kira geliri yönünden Gayrimenkul sermaye iradı mükellefiyeti bulunursa bu mükellefiyetlerin bulunması Serhat beyin Avukatlık mesleğini yaparken Genç Girişimci Kazanç İstisnasından yararlanmasına engel değildir. 

ORHAN BAYTEKİN (VERGİ MÜFETTİŞİ)

Emlak365.com - ÖZEL HABER (Emlak365.com özel haberidiri, yazının tamamının yada bir bölümünün alıntılanması, kopyalanması bir başka alanda paylaşılması yasaktır)


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.