Gıda Fiyatlarına Kıtlık Darbesi! Ramazan Öncesi Zam Gelecek Mi? Endişelendiren Açıklama

Küresel arenada gıda fiyatlarının en çok yükselmesi beklenen ülkelerin başında Türkiye geliyor. Konuya ilişkin yapılan açıklamalarda ise temel bazı ürünlerde oluşan talep, üretim sıkıntısı ve Türkiye'nin iç sorunları nedeniyle bu ürünlerde kıtlık olabileceği uyarısı geldi.

Gıda Fiyatlarına Kıtlık Darbesi! Ramazan Öncesi Zam Gelecek Mi? Endişelendiren Açıklama
Türkiye'de yaşanan son ekonomik gelişmeler başta dolar kurunun yükselmesine neden olmuştu. Pandemi sürecinin etkilerinin hissettirmesi ve bunun dışında kalan diğer sorunlar ise gıda fiyatlarının artmasına neden oluyor.

Gıda fiyatlarına dair en önemli endişe ise fiyat artışlarının önümüzdeki süreçte de devam etmesi. Bloomberg'te yer alan bir analize göre; gıda fiyatlarının önümüzdeki dönemde en çok yükselmesi beklenen ülkelerden biri. En çok fiyat artışı beklenen 5 ülkeden biri olan Türkiye'nin dışında listede Brezilya, Hindistan, Nijerya ve Rusya yer aldı.

TÜRKİYE'DE GIDA ENFLASYONU YÜZDE 18.40 İLE DÜNYADA İKİNCİ SIRADA

Türkiye'de gıda fiyatlarında yaşanan artış oranı yüzde 18.40 seviyesinde. Gıda fiyatlarında oluşan bu enflasyon oranı Türkiye'yi, G20 ülkeleri arasında Arjantin'den sonra ikinci en yüksek gıda fiyat artışı yaşanan ülke konumuna yükseltti.(Tablo Sözcü'den alınmıştır)

KITLIK UYARISI GELDİ

Gıda fiyatlarında yaşanan artış sadece Türkiye genelinde değil. Tarım sektöründe yaşanan sorunlar nedeniyle global gıda fiyatları son 6 senenin zirvesinde yer alıyor. Gıda fiyatlarında yaşanan fiyat artışlarının en önemli nedenlerinin başından, koronavirüs salgını, pandemi etkisiyle tedarik zincirinde oluşan sorunlar gösteriliyor. Gıda fiyatlarının artmasında bir diğer etmen ise Çin'den gelen yüksek talep. Ayrıca hava sıcaklıkları, kuralık gibi diğer sorunlarda gıda fiyatlarında yükselmelere neden oluyor.

Temel Ürünlerde Yüzde 80 Zam

Gıda fiyatlarına dair yaşanan bu sorunlar nedeniyle, son bir yıl içerisinde aralarında Türkiye'nin de arasında bulunduğu 5 ülkede yağ, pirinç, un gibi temel ürünlerde yüzde 80'leri aşan zamlar yaşandı. Vatandaşların yapmış oldukları harcamalarda gıdalar için yapılan tutarların payı arttı.

2021 YILI İÇİN KITLIK UYARISI GELDİ

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kapıkıran gıda alanına dair açıklamalarda bulundu.Murat Kapıkıran konuşmasında 2021 yılı için kıtlık uyarısı yapıldığını hatırtarak dünyada buğday, ayçiçek yağı ve hububattaki fiyat artışlarının Türkiye'nin kendi sorunları eklenenince fiyat baskısı oluşabileceğini belirtti.

Ekonomistlerden TL'de ki Değer Kaybına Vurgu

Pandemi kapsamında oldukça büyük zorluklar yaşayan insanların enflasyon nedeniyle ekonomik olarak da zorlanıyorlar. ABD Merkezli yatırım bankası JPMorgan hazırladığı son raporunda emtiada yıllarca devam edecek yeni bir süper döngünün henüz yeni başlamış olabileceğini bildirdi. Bu kapsamda Türk Lirasında yaşanan değer kaybının gıda fiyat artışlarını daha da tetikleyebileceği uyarısı geldi.
Yorumlar (0)