Gizli Zam İddiası İle Dolar Kurundaki Düşüşe Rağmen İndirim Yapmayan Akaryakıt Firmaları İnceleme Altına Alındı!

8.54 TL seviyesini görerek tarihi rekorunu dolar kuru daha sonrasında ekonomi yönetiminde yapılan değişiklikler, reform açıklamaları ve Merkez Bankası tarafından uygulanan parasal sıkılaşma politikaları ile düşüşe geçmişti

Gizli Zam İddiası İle Dolar Kurundaki Düşüşe Rağmen İndirim Yapmayan Akaryakıt Firmaları İnceleme Altına Alındı!
8.54 TL seviyesini görerek tarihi rekorunu dolar kuru daha sonrasında ekonomi yönetiminde yapılan değişiklikler, reform açıklamaları ve Merkez Bankası tarafından uygulanan parasal sıkılaşma politikaları ile düşüşe geçmişti. Dünyada yaşanan gelişmelerden de destek bulan Türk Lirası diğer gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinden pozitif ayrışmış, büyük oranda değer kazanmış, dolar kuru 7 TL seviyesinin altına düşerek büyük kayıp yaşamıştı.

Süreçte döviz kurlarında yaşanan yukarı yönlü hareketlenmelerde anında akaryakıt fiyatlarına zam gelmesine rağmen düşüş olduğun da bu düşüşün pompa fiyatlarına yansıtılmaması da eleştiri konusu olmuştu. Brent petrol fiyatında yaşanan yükselişler nedeni ile benzin, LPG ve motorin fiyatlarına zam gelirken EPGİS tarafından yapılan açıklamalarda bu zamların EŞEL mobil sistemi üzerinden karşılanacağı ve pompaya yansıtılmayacağı dile getirilmişti.

BENZİNE VE MOTORİNE GİZLİ ZAM İDDİALARI GÜNDEMİ SARSMIŞTI! 

EPGİS tarafından yapılan EŞEL Mobil açıklamalarına rağmen pek çok kişi sosyal medya uygulamaları üzerinden iki günlük benzin ve motorin alım fişlerini paylaşarak fiyatlarda artış yaşandığını ve akaryakıt fiyatlarına gizli zam yapıldığını iddia etmişti. Konu hakkında açıklama EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz tarafından yapıldı. Yılmaz "Büyük hacimli bütün dağıtım şirketlerinden gerekli bilgileri istedik ve ilk tespitler doğrultusunda bazı dağıtım şirketleri hakkında hemen inceleme başlattık. Elbette burada incelememizin muhatabı olanlar tüketicilerimizi mağdur eden, sektörümüze zarar veren şirketler olacak. Hem tüketicilerimizi hem de sektörümüzü korumak için kanunla belirlenmiş yetkilerimizi kullanmakta bir an olsun tereddüt etmeyiz. Kâr oyunlarına kalkışan, gizli zam yapan başka şirketler varsa en kısa zamanda onları da tespit edip gereken adımları atacağız" diyerek tüm firmaların inceleme altına alındığını duyurdu.

Yapılan incelmelerde tüketici mağdur ettiği belirlenen, EŞEL mobil uygulamasına rağmen benzin, LPG ve motorin fiyatlarına zam yaptığı belirlenen şirketlerin olması durumunda EPDK tarafından para cezası kesilecek. Söz konusu soruşturma dahi akaryakıt şirketlerinin bundan sonra daha dikkatli davranmalarını zorlaması nedeni ile büyük bir önem taşıyor.
Yorumlar (0)