Goldman Sachs, Merkez Bankası'nın Politika Faizini Kademeli Olarak Yüzde 14'e Kadar Yükselteceği Tahmininde Bulundu!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın faiz indirimleri konusunda uyguladığı politikayı durdurması sonucu faiz artışına yönelik ciddi bir beklenti oluştu. ABD'nin büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs, Merkez Bankası'nın faiz artışına gideceğine dair tahmininde bulundu. Faiz artışının 2021 sonuna kadar devam edeceğini açıklayan Goldman Sachs, bu durumdan Türkiye'de kredi faizlerinin de etkileneceğini duyurdu.

Goldman Sachs, Merkez Bankası'nın Politika Faizini Kademeli Olarak Yüzde 14'e Kadar Yükselteceği Tahmininde Bulundu!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası uzun bir süredir politika faizlerinde faiz indirimine gitmesine yönelik uygulamayı durdurmak zorunda kaldı. Son yapılan Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu toplantısında faizlerin sabit kalmasına yönelik karar çıkmıştı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal göreve geldiğinde Türkiye'de politika faizi yüzde 24 oranındaydı. Murat Uysal'ın 2400 baz puanla aldığı faizler aradan geçen sürede 825 baz puana kadar düşürüldü.

MERKEZ BANKASI SÜREKLİ FAİZ DÜŞÜRDÜ

Murat Uysal'ın başkan olmasının ardından Merkez Bankası Temmuz 2019'da 425 baz faiz indirimine giderek faizleri yüzde 24'ten yüzde 19,75'e çekmişti. Ardından ise sırasıyla faizler aydan aya yüzde 16,50, yüzde 14, yüzde 12, yüzde 11,25, yüzde 9,75, yüzde 8,75'e düşürüldü. Mayıs 2020'de gerçekleştirilen Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu'nun toplantısında ise faizler yüzde 8,25'e çekildi. Bu kararın ardından Haziran 2020 ve Temmuz 2020 toplantılarında ise faizler sabit bırakıldı ve bir faiz değişimine gidilmedi.

TÜRKİYE İÇİN FAİZ İNDİRİMLERİ DÖNEMİ KAPANDI MI?

Amerika Birleşik Devletleri'nde merkezi bulunan ve tüm dünya ekonomilerine hakim olan ünlü yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın para politikalarına yönelik tahminlerine dair bir rapor yayınladı. Açıklanan rapora göre Merkez Bankası için faiz indirimleri döneminin kapandığı vurgulandı.

2020 YIL SONUNDA POLİTİKA FAİZİ YÜZDE 10'A YÜKSELECEK TAHMİNİ

Goldman Sachs'ın Türkiye raporuna göre Merkez Bankası 2020 yılının sonuna kadar politika faizini yüzde 10'a çıkaracak. Bu şekilde faiz artışının meydana gelmesi ise Türk ekonomisinde ciddi değişimlerin de önünü açacak. Enflasyon rakamlarında artışın meydana gelmesi gibi bir sonucun da ortaya çıkabileceği faiz artışıyla kredi faizleri de önemli derece etkilenecek. Şu anda uygun faizli kredilere ulaşabilen vatandaşların bu oranlarla kredi kullanabilmeleri imkansız hale gelecek.

Açıklanan raporda şu anda Merkez Bankası'nın uyguladığı politika faizinin kademeli şekilde yıl sonuna kadar yüzde 8,25'ten yüzde 10'a yükseleceği belirtildi. Goldman Sachs'ın uzmanları tarafından hazırlanan çalışmada Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın faiz artışına yönelik kararlarının 2020 yılıyla sınırlı kalmayacağı özellikle vurgulandı.

POLİTİKA FAİZİ 2021 YIL SONUNDA YÜZDE 14 OLACAK İDDİASI

2021 yılında da Merkez Bankası'nın faiz artışına yönelik politikasını devam ettireceği tahmininde bulunan Goldman Sachs, her çeyrekte 100 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleşeceği tahmininde bulundu. 2021 yıl sonunda ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın faizleri yüzde 14'e kadar yükseltmesi tahmin edildi.

Goldman Sachs tarafından yayınlanan raporda enflsyon görünümde bozulmalara işaret edilirken rezervlerin azalışına özellikle dikkat çekildi. Türk ekonomisinde devam eden çıkışların sürmesi halinde ise önden yüklemeli bir yürüyüş döngüsünün hakim olması yönünde tahminde bulunuldu.

POLİTİKA FAİZİNİN ARTIŞI KREDİ FAİZLERİNİ YÜKSELTECEK!

Merkez Bankası'nın kredi faizlerinde artışa gitmesi ise vatandaşlı özellikle krediler konusunda oldukça zorlayıcı şartlarla karşı karşıya bırakacak. İhtiyaç kredileri, konut kredileri ve taşıt kredilerinde yükselecek olan faizler nedeniyle vatandaşlar daha büyük bir yükümlülüğün altına girmek zorunda kalacaklar.

Emlak365.com