Goldman Sachs'tan Yeni Değerlendirme! Merkez Bankası Sürpriz Faiz İndirimi Mi Yapacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı gelecek hafta yapılacak ve Haziran ayı faiz kararı açıklanacak. Bu karar öncesinde ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs'tan faiz indirimi tahmini geldi. 

Goldman Sachs'tan Yeni Değerlendirme! Merkez Bankası Sürpriz Faiz İndirimi Mi Yapacak?

Türkiye ekonomisinin gelişmeleri yabancı finans kuruluşları tarafından anlık olarak takip edilmeye ve atılabilecek adımlara dair yeni tahminler yapılmaya devam ediliyor. ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs da Türkiye ekonomisine dair yeni bir analiz yayınladı. 

FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ

Goldman Sachs tarafından yayınlanan analize göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'nın Temmuz ve Ağustos aylarında faiz indirimi yapabileceğini açıklamasının ardından faizlerin indirimine dair erken bir tarihin sözkonusu olabileceği belirtildi. Beklentiler Merkez Bankası'nın son çeyrekte faiz indirimi yoluna başvurması şeklindeyken gelen bu tahmin oldukça şaşkınlıkla karşılandı. 

Goldman Sachs tarafından yapılan analizde enflasyona da atıfta bulunuldu. Eylül ayına kadar Türkiye'de enflasyonun yüzde 17 seviyelerinde olacağını duyuran ünlü yatırım bankası politika faizinin normal ekonomik koşullarda son çeyreğe kadar indirilemeyeceği fikrini yineledi. 

Goldman Sachs'ın faiz indirimlerine dair olağan dışı bir gelişme beklemesinin sebebi olarak ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası'nın para politikasında gevşemeye gideceği tarih olarak Temmuz ve Ağustos aylarını işaret etmesinin piyasalarda bir şüphe uıyandırdığının altı çizildi. 

Bankanın yatırımcılarına gönderdiği notta ise Türkiye Cumhuriyet Merkerz Bankası'nın faiz indirimi ile alakalı değerlendirmesinde, “Erken faiz indirimi riski bulunuyor. Bunu göz ardı edemeyiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından yaz ayları için bu riski bir kenarda tutmak faydalı olacaktır. Varolan bu riskin gün yüzüne çıkması ilgili açıklama ile sağlanmıştır. Merkez Bankası sürpriz hamleler yapmak durumunda kalabilir. Türkiye para politikasında gevşemeye gidebilir.” ifadelerine yer verildi.

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ İÇİN ACELE ETMEYECEK AÇIKLAMASI

Öte yandan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise yatırımcılarla yaptığı toplantıda erken faiz indirimi olmayacağını yineledi. Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu daha önce yaptığı açıklamalarda olduğu gibi yine faiz indirimi için yılın son çeyreğini işaret etti. 

Yorumlar (0)