Goldman Sachs TCMB Faiz Beklentilerini Güncelledi!

Murat Ünür’ün de aralarında yer aldığı Goldman Sachs analistlerinin yayınlamış oldukları rapora göre, Mart ayına yönelik politik faiz beklentisi 100 baz puan olarak güncellendi.

Goldman Sachs TCMB Faiz Beklentilerini Güncelledi!
Murat Ünür’ün de aralarında yer aldığı Goldman Sachs analistlerinin yayınlamış oldukları rapora göre, Mart ayına yönelik politik faiz beklentisi 100 baz puan olarak güncellendi. Daha önce faiz artırım beklentisini gündeme almadıklarını ancak TL’deki değer kaybı ile birlikte risklerin somut hale geldiğini belirttiler.

Tahmine Göre Faiz Artırımına Gidilecek!

Türk Lirası’nda meydana gelen değer kaybı ardından Merkez Bankası’nın faiz artırıma gidebileceğini ifade eden analistler, TCMB’nin artık daha yüksek bir değer kaybı riskine karşı önlem alması gerektiğini vurguladılar.

TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın son paylaştığı açıklamalar incelendiğinde de faiz artırım kararının gelmesi yönünde olasılıkların güçlendiğini belirten Goldman Sachs, sürpriz enflasyon verisi ile birlikte bu beklentinin gerçek olacağını ifade etti. TCMB’nin şuanda yanıtlaması gereken birden fazla soru olduğunu vurguladılar.

Analize Göre Bütçe Görünümü Değişecek!

Goldman Sachs yukarı yönde hareket edecek enflasyonun ve sürpriz bir şekilde yükselen petrol fiyatlarının bütçe görünümü de etkileyeceğini belirtti. Nisan ve Mayıs ayaları gündeme alındığında bütçe açığına yönelik 3 milyar dolar rakamında bir açıklama gelmesini beklediklerini dile getirdiler.

2021 yılının son dönemine kadar ise %18 faiz oranının korunacağını ifade eden Goldman Sachs, 2021 yılının 4. çeyreği içinde 50 baz puanlık bir indirim ardından sıkı para politikasının eski haline geri dönerek, gevşeyeceğini ifade etti. 2020 yılında ise her bir çeyrek periyot başında 75 baz puanlık indirimlerin gündemde olacağını belirten kurum, enflasyon beklentisinin bu kadar yüksek olmadığı dönemde indirimi 50 baz puanda beklediklerini açıkladı.

2022 Faiz Oranı Tahmini Ne Yönde?

Tüm tahminlerine ve analiz sonuçlarına yönelik güncellemeler yapan kurum, TL değer kaybının dengeleri değiştirdiğini vurguluyor. Banka, 2022 yılının sonunda gündeme gelecek olan faiz oranının ise %14,5 olacağını tahmin ediyor. Bu tahmin rakamını ise uzun vadede sabit tutacaklarını dile getiriyorlar.
Yorumlar (0)