Google'dan Yeni Karar! Youtube Gelirlerinden ABD Vergilerini Düşecek

En çok kullanılan video paylaşım uygulaması Youtube tarafından yapılan açıklama Youtuberler tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Google'dan Yeni Karar! Youtube Gelirlerinden ABD Vergilerini Düşecek
En çok kullanılan video paylaşım uygulaması Youtube tarafından yapılan açıklama Youtuberler tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Youtube yaptığı açıklama ile platform üzerinden ABD dışı içerik paylaşan üreticilerden ABD vergilerini keseceğini belirtti. Sadece ABD’deki izleyicilerden elde edilen gelirleri kapsayacak olan vergi kesintilerinin resmi “Youtube Creators” kanalında yayınlanan bir video da yer alan bilgiye göre haziran ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Türkiye’deki Youtuberleri da ilgilendiren vergi kesintilerinin ABD izleyicileri sayesindeki gelir elde ettikleri reklam görüntülemeleri, Youtube Premium, Super Chat ve Super Stickers kanallarından elde ettikleri gelirlerden vergi kesintisine gidilecek.

Binlerce Youtube Kanalı Vergi Güncellemesinden Etkilenecek

Youtube’un yaptığı açıklama sonrası dünyanın herhangi bir ülkesinde olsalar bile ABD seyircilerinden sağlanan gelirlerden vergi kesintisine gidilmesi ile birçok Youtube kanalının bu yeni durumdan olumsuz etkilenebileceğini ortaya koydu.

Youtuberlerin, Youtube Premium, Super Chat ve Super Stickers uygulamalarından kesilecek vergiler sonrası elde edilen yaklaşık yüzde 24 oranında bir düşüş görüleceği belirtildi. Yeni vergi güncellemesi ile Youtuberler yine aynı işe yapıp daha az gelir elde edecekler. Youtube, açıklamalarında yer alan güncellemelerden Youtube İş Ortağı Programı’nda yer alan herkes için geçerli olacağını duyurdu.

Elde Edilen Gelirlerin Bir Kısmına Veda Edecekler

Youtube vergi güncellemeleri sonrası uygulamalardan yapılacak vergi kesintilerine değindi. Haziran ayı itibarıyla ABD’li izleyicilerden sağlanan gelirlerin bir kısmına gelir adı altında veda edecek.  Youtuberler, Youtube’nin içerik üreticilerinden kestiği reklam gelirlerinden elde edilen gelirlerinin yaklaşık yüzde 45’ini ve “Katıl” aboneliklerinin elde edilen gelirlerin yaklaşık yüzde 30’unun yanında ABD seyircisinde sağlanan gelirlerin bir kısmı da yeni vergi güncellemesi adı altında kesintiye gidilecek. Youtube yeni vergi güncellemeleriyle ilgili detayları önümüzdeki günlerde paylaşacak. Youtube’nin aldığı kararlar Türkiye’deki Youtuberlerları’da büyük ölçüde etkileyecek, gelirlerin bir kısmına veda edilecek.
Yorumlar (0)