Gösterge Geriledi, Dolar Kuru Sert Düştü, Dayanak Noktası Kırıldı! Türk Lirası Neden Yükseliyor, Dolar Kuru Niye Düşüyor, Değer Kaybediyor?

Dolar kurunda sert gerileme tüm hızı ile devam ediyor.

Gösterge Geriledi, Dolar Kuru Sert Düştü, Dayanak Noktası Kırıldı! Türk Lirası Neden Yükseliyor, Dolar Kuru Niye Düşüyor, Değer Kaybediyor?

Dolar kurunda sert gerileme tüm hızı ile devam ediyor. Uluslararası piyasada dolar göstergesi düşüşünü sürdürürken iç piyasada da Merkez Bankası tarafından atılan sert parasal sıkılaşma politikaları ile dolar kurunda gerileme sürüyor. Peki, dolar kuru bugün ne kadar, 28 Aralık 2020 tarihli dolar ve euro kuru ne kadar, 1 dolar kaç TL oldu, dolar ve euro kuru düşmeye devam eder mi?

Emlak365.com / Vatandaşın dolara olan talebi tüm hızı ile devam ederken dolar kurunda yaşanan düşüşte hızlandı. Uluslararası piyasalarda dolar göstergesi kan kaybetmeye  devam ederken yaşanan bu kan kaybı iç piyasada da kendisini gösterdi. DOLAR KURUNDA KRİTİK DAYANAK NOKTASI KIRILDI! Dolar kuru için açıklanan yeni dayanak noktası olan 7.50 TL seviyesi kırıldı. Dolar kuru bu sabah saati itibari ile anlık olarak 7.50 TL seviyesinin altını görürken 10:55 itibari ile 7.4963 TL seviyesinden işlem gördü. Ardından gelen tepki alımları ile beraber dolar kuru yeniden 7.50 TL seviyesine geldi. 

DOLAR KURU NEDEN DÜŞÜYOR, TÜRK LİRASI TL NEDEN DEĞER KAZANIYOR?Dolar kurunda yaşanan sert düşüşün ana nedeni olarak ABD Başkanı Donald Trump tarafından pandemi teşvikini ve hükümet fonlamasını içeren 2.3 trilyon dolarlık paketi imzalaması gösterildi. Yine geride bıraktığımız hafta içerisinde Merkez Bankası tarafından beklenen 150 baz puan faiz artırımı kararına rağmen beklentilerin üzerinde faiz artırımı yapılarak 200 baz puan faiz artışı ile beraber yüzde 15 seviyesinden politika faiz oranı yüzde 17 seviyesine çekilmişti. Merkez Bankası tarafından atılan adımların son derece sert ve enflasyon söylemlerinin kararlı olması da Türk Lirası için değer artışını sağladı. Merkez Bankası tarafından enfasyonla mücadele kararlılığı vurgusu ve atılan adımlar ile uluslararası piyasada dolar kurunda yaşanan değer kaybı Türk Lirası için değer kaybı etkisi yarattı. 


Yorumlar (0)