Göz, Psikolojik, Sinir, Şeker, Kanser! SGK'nın Yaş Şartı Olmadan Emeklilik Hakkı Verdiği Tüm Hastalıklar

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK emeklilik mevzuatında sağlığı bozulan vatandaşlar için özel bir sistem uyguluyor.

Göz, Psikolojik, Sinir, Şeker, Kanser! SGK'nın Yaş Şartı Olmadan Emeklilik Hakkı Verdiği Tüm Hastalıklar

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK emeklilik mevzuatında sağlığı bozulan vatandaşlar için özel bir sistem uyguluyor. Bu sistemde işe başladıktan sonra aşağıda yer alan listedeki hastalıklardan birinin ortaya çıkması, çalışma durumunu yüzde 60 azaltması ve sağlık raporuyla bu durumun kanıtlanması gerekiyor. Ayrıca yaş şartına takılmadan erken emeklilik için vatandaşların sağlamaları gereken SGL prim şartı da bulunuyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu emekli mevzuatında vatandaşların durumlarına göre özel şartlar ve uygulamalar mevcut. Kurum bu özel uygulamalarda mevzuatta belirtilen durumun oluşması ve bu durum için talep edilen şartların sağlanması durumunda vatandaşlara erken emeklilik sağlandığını bildirdi. Bu erken emeklilik hakkında ise vatandaşlardan yaş şartı aranmıyor. SAĞLIK KOŞULLARI NEDENİYLE YAŞ ŞARTI ARANMADAN ERKEN EMEKLİLİKSağlık koşulları nedeniyle erken emeklilik için malulen emeklilik ifadesi kullanıyor.Bu tür emeklilik sisteminde ise süreç özetle şu şekilde işliyor. Kişi, çalışma hayatında yer aldıktan sonra SGK tarafından bildirilen hastalıklardan birisine yakalandığında ve bu hastalık kişinin çalışma gücünün yüzde 60'ını kaybetmesine neden olursa erken emeklilik sağlanıyor. Vatandaşların bu süreçte sağlamaları gereken koşullar ise sağlık ve sigortalılık süreci geliyor. 

KİMLER MALULEN ERKEN EMEKLİ OLABİLİR?Malulen emekli olabilmek için sağlanan başvuru koşulları maddeler halinde şu şekilde;* Malulen emekli olmak için başvuruda bulunan çalışan; 4A (SSK), 4B (Bağ-Kur), 4C (Emekli Sandığı) kapsamında olduğu fark etmeksizin sigortalı çalışmaya başlamasının ardından 10 yıl geçmesi gerekmektedir. ( Bu şart bazı durumlarda değişebilmekte ve 5 yıl olarak uygulanmaktadır.)* 10 yıllık bu çalışma süresi boyunca çalışanın en az 1800 günlük bir prim ödemesi ve hizmet süresi olmalıdır.* Malulen erken emekliliğe neden olacak hastalığın, çalışma hayatına başladıktan sonra olması gerekmekte.* Bu hastalığın çalışma gücünü yüzde 60 oranında düşürmüş olması ve durumun sağlık rapouyla kanıtlanmış olması gerekiyor. 

MALULEN EMEKLİLİĞE NEDEN OLAN HASTALIKLARMalulen, yaş şartına bakmadan erken emeklilik sağlayan hastalıkların listesi. Göz Hastalıkları:Görme Azlığı, Retina Kanamaları.İşitme, Kan ve Cilt Hastalıkları:Yardımsız Ayakta Durmayı Engelleyen Denge Bozuklukları İle Birlikte İşitme Kaybı, Anemi, Behçet HastalığıOrgan Yetersizliği: Gastrointestinal Kanamalar, Karaciğer Sirozu, Karaciğer Nakli, Kalp Yetmezliği, Kol, Bacak Gibi Organ Kaybı, Kalp Kapak Hastalıkları, Kalp Nakli, Böbrek Nakli, Akciğer Nakli, Diğer Hastalıklar:Tüberküloz, AIDS. Serebral palsi, Parkinson sendromu, Beyin tümörleri, Multiple Skleroz (MS),Psikolojik Hastalıklar:Zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı), Şizofreni, Bipolar bozukluk, Epilepsi, Demans.Kanser Hastalıkları: Baş Ve Boyunun Yumuşak Dokusu, Cilt, Lenfoma, Lösemi, Multipl Myelom, Tükrük Bezleri, Tiroid Bezi, Meme, Sinir Sistemi, Akciğer, Mide, İnce Ve Kalın Barsak, Karaciğer, Safra Kesesi, Safra Yolları, Pankreas, Böbrek, Mesane, Genital Yollar, Prostat, Testis, Penis KanserleriŞEKER HASTALIĞINA ERKEN EMEKLİLİK VAR MI?SGK'nın malulen emeklilik için talep ettiği en önemli şart, hastalığın işe başladıktan sonra oluşması ve çalışma gücünü yüzde 60 oranında azaltmış olması. Şeker hastası olan vatandaşlar durumlarını bu şartlara göre ele alacaklar. Emlak365.com


Yorumlar (0)