Gözü Bozuk Olanlar Malulen Emekli Olabilir Mi?

Çalışma hayatında yer alan vatandaşlar, yıllar içerisinde sağlık sorunu yaşadıklarında ve çalışamayacak duruma geldiklerinde SGK malulen emeklilik hakkı sağlıyor.

Gözü Bozuk Olanlar Malulen Emekli Olabilir Mi?
Çalışma hayatında yer alan vatandaşlar, yıllar içerisinde sağlık sorunu yaşadıklarında ve çalışamayacak duruma geldiklerinde SGK malulen emeklilik hakkı sağlıyor. Normal emeklilik haklarından farkı olmayan malulen emeklilikte maaşlarda bir miktar kesinti oluyor. Maaşlarda kesinti yapılmasının dışında normal emeklilikten hşçbir farkı olmayan malulen emeklilikte ise vatandaşların merak ettiği konular bulunuyor.

MALULEN EMEKLİ NASIL OLUNUR? 2021 YILI MEVZUATI UYGULANACAK AŞAMALAR

Malulen emeklilik sürecinde vatandaşların bilmeleri gereken ilk ve en önemli husus sağlık sorunun başladığı tarih. Eğer vatandaşların hastalıkları işe başlamadan önce varsa ve SGK primi ödenen süreçte oluşmuşsa malulen emeklilik hakkı sağlanmaz. Sosyal Güvenlik Kurumu malulen emeklilik mevzuatında, iş hayatında yer alan vatandaşın çalışmasına engel olan sağlık sorununun, SGK primi ödemelerinden sonra oluşmuş olması gerekiyor. Sağlık sorunu daha sonraki süreçte oluşmuşsa vatandaşlar malulen emekli olabiliyorlar.

Sağlık Sorununun Aşaması

Malulen emeklilik konusunda vatandaşların bilmeleri gereken bir diğer nokta ise oluşan sağlık sorununun aşaması. Vatandaşlar kendilerinde çalışma hayatına başladıktan sonra oluşan hastalıklar nedeniyle çalışma gücünün önemli bir bölümünü kaybederlerse malulen emekli olabilirler. SGK sağlık sorunlarının, çalışanların çalışma gücünün yüzde 60'ının kaybolmasına neden olması durumunda malulen emeklilik başvurusunu onaylıyor.MALULEN EMEKLİLİK İÇİN PRİM GÜN VE YAŞ ŞARTLARI

Malulen emeklilik çalışma hayatında yer alan her vatandaşa sağlanmıyor. Malulen emeklilik başvurularının işleme alınabilmesi için sağlanması gereken iki önemli şart var. Bu şartlar SGK prim ödeme süreci ve çalışma hizmet süreci. Malulen emeklilikte vatandaşların yaşlarına ise bakılmaz. Çalışan kaç yaşında olursa olsun diğer şartları sağlıyorsa malulen emekli olabilir.

2021 yılı ve daha öncesinde de uygulandığı gibi malulen emekli olacak olan vatandaşların en az 10 yıl sigortalı olma şartını sağlamaları gerekiyor. Malulen emeklilik için ödenmiş olması gereken prim gün sayısı ise 1800 gün olarak uygulanıyor.

MALULEN EMEKLİ EDEN GÖZ HASTALIKLARI

Malulen emekliliğe neden olan ilk hastalık görme kaybıdır. Görme ve gözün keskinliğinin ileri derecede bozan görme kayıpları malulen emekliliğe neden olur. Bunun dışında ise gözde oluşan Pterjium ve semblafaron, Keratitler ve grefon hastalığı, Keratokonus, Üveitler, Retina Kanamaları, Orbita Patolojileri, Retinopatiler, Ptozis, Diplopi hastalıkları da malulen emekliliğe neden olur.
Yorumlar (0)