Gram Altın 650 TL, Ons Altın 2.150 Dolar olacak Diyen Ekonomist Altın Piyasasını Sarstı!

Altın fiyatlarında meydana gelen gelişmeler yatırımcısı tarafından çok yakından takip edilmeye devam ediliyor. Analistler altın fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerini güncel gelişmeler doğrultusunda yapıyorlar. Gram altın 650 TL olabilir diyen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk gündemi sarstı. 

Gram Altın 650 TL, Ons Altın 2.150 Dolar olacak Diyen Ekonomist Altın Piyasasını Sarstı!

Altın piyasalarında yaşanan gelişmeler baş döndürmeye devam ediyor. Altın fiyatlarında bu hafta belirleyici olması beklenen en önemli gelişme ise açıklanacak olan ABD enflasyon rakamları olacak. Enflasyon rakamlarına göre altın fiyatları kendisine yeni bir yön belirleyecek. Ekonomistler ABD enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde çıkacağını söyleyerek altın fiyatlarında hareketlenme meydana gelebileceğini ifade ediyorlar. 

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİR Mİ?

Ons altın 1.900 dolar hedefinde ilerlese de gelen satışlar ile bu hedefin uzağında kalmaya devam ediyor. Şu anda 1.893 dolardan işlem gören ons altının ABD enflasyon rakamlarının açıklanması ile net bir atılım yapacağı belirtiliyor. Emflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde çıkması sonucu ABD tahvil faizlerinde yükseliş meydana gelecek. Bu da yatırımcılar için altın piyasasından çok daha fazla kazanç anlamında yorumlanıyor. Böyle bir durumda altından çıkışlar artacağı gibi altın fiyatlarında da savrulma meydana gelebilir. 

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk bir değerlendirme yaparak, “Altın fiyatlarının bir yön arayışı içerisinde olduğunu artık herkes biliyor. Bu yön net bir şekilde ABD'den gelecek enflasyon açıklaması ile belli olacak. FED daha önce enflasyon artsa da faiz artırımı yapmayacağını duyurmuştu. Ancak ABD hazine Bakanı Janet Yellen sürekli faiz artırımına yönelik açıklamalar yapıyor. FED olası bir faiz artırımı yaparsa altın fiyatları baskı altında kalacaktır.” dedi. 

Altın yatırımı ile geçtiğimiz yıl kazanç sağlayanların aynı şekilde yükseliş beklediklerini söyleyen Mehmet Ali Yıldırımtürk, “Dünya ekonomisi 2020 yılında uzun yıllardır rastlamadığı şartları test etmek zorunda kaldı. Piyasalar kapandı, ekonomiler durdu ve panik havası ile altın yatırımı çoğaldı. Bu durumda altın fiyatları hızlı bir şekilde çıktı. Bu yıl ise aynı yükseliş bekleniyor ama bu gerçekleşmeyecek. Mayıs ayında altın yüzde 6,2 kazanç getirdi. Altın tüm gelişmelere rağmen yükseliş trendinde bulunuyor.” ifadelerini kullandı. 

ONS ALTIN VE GRAM ALTIN İÇİN FİYAT TAHMİNİ

Altın fiyatlarına dair tahminde bulunan Mehmet Ali Yıldırımtürk, “FED faiz artırımı yapmayacağını açıklarsa işler değişecek. Ons altını bir anda 1.950 dolar seviyesinde görebiliriz. Gram altında ise bir fiyat tahmininde bulunursak 540 TL görülebilir. Eylül – Ekim aytı gibi ons altın 2.150 dolar ve gram altın da 650 TL olabilir. Bunun imkanı var ama gereken veri akışının gelmesi en önemli şart.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)