Gram Gümüş Ve Ons Gümüş Ne Kadar Olacak? İki Uzmandan Gümüş Piyasası Yorumları!

Pandemi süreci emtialara olan ilgiyi arttırırken altın kadar gümüş için de alaka gündeme geldi. Kazanç oranı olarak altını dahi sollayan gümüşe olan talep yükselince gümüş fiyatlarına dair merak yaşanmaya başlandı. 2021 yılında gümüş fiyatları ne olur? Gümüş fiyatları yükselir mi düşer mi? Gümüş yatırımı yapmak mantıklı mı?

Gram Gümüş Ve Ons Gümüş Ne Kadar Olacak? İki Uzmandan Gümüş Piyasası Yorumları!
Emtia piyasalarının her dönem vazgeçilmezi altın olmuştur. Gümüş ise daima altının gölgesinde kalmış ve ilgi görmemiş bir maden olarak varlığını sürdürmüştür. Ancak pandemi süreci ile beraber gümüş bir başka hüviyete kavuştu. Yatırım aracı olarak kullanılmaya başlayan gümüş altından bile daha yüksek oranda getiri sağlayınca yıldızı parladı. Bugünlerde gram gümüş 6,74 TL'den, ons gümüş ise 25,96 dolardan fiyatlanıyor.

GRAM GÜMÜŞ YÜKSELİR Mİ?

Gedik Yatırım yatırım danışmanı Esra Karadağ gram gümüş fiyatları hakkında bir değerlendirme yaparak, “Gram gümüş açısından 6,30 – 6,40 TL bölgesi destek alanı olarak izlenmelidir. Bu desteklerin altında satışlar meydana gelirse 6 TL seviyesi gündeme gelecektir. Ancak 6 TL'nin üzerinde kalındıkça çok güçlü satışların gerçekleşmesi pek olası değil. Yeniden 7 TL'ye gram gümüşün çıkabilmesi için bazı seviyeleri güçlü şekilde aşması gerekiyor. Ancak kısa vade için gram gümüş için 7 TL'nin güçlü bir alan olduğunu teknik olarak söyleyemeyiz.” dedi.

ONS GÜMÜŞ KISA VE ORTA VADEDE ARTAR MI?

Ons gümüş hakkında kısa vadede fiyat beklentilerini açıklayan Stratejist Rıdvan Baştürk, “ABD ekonomisi pandemi şartlarına rağmen beklenenden çok daha güçlü bir görüntü ortaya koyuyor. ABD'den gelen her ekonomik veri emtia piyasalarına olumsuz yansımaya başladı. Bunların ons gümüş üzerindeki etkisi hep negatif olacaktır. Ons gümüşün fiyatlamasında zaman zaman tepki yükselişleri görülebilir. Ancak bana göre kısa ve orta vadede ons gümüş için negatif bir senaryo görünüyor. Yatırımcılar temkinli olmalıdırlar.” şeklinde konuştu.

UZUN VADEDE GÜMÜŞ YATIRIMI YAPILIR MI?

“Uzun vadede gümüşe yatırım yapılır mı” sorusunu yanıtlayan Esra Karadağ, “Gümüşe yatırım yapmak isteyenlerin uzun vade seçeneğini kullanmaları gerektiği taraftarıyım. ABD'nin yenilenebilir enerji adımları ve tüm dünyanın bunu takip etmesi gibi detaylar ilerleyen dönemlerde başta gümüş olmak üzere endüstriyel metallerin değerini yükseltecektir. Altın bir ziynet eşyası ve her yerde geçerli bir değer olurken gümüşün endüstriyel önemi var. Uzun vade seçeneği bu yüzden kullanılmalı. Ancak kısa vadede kayıplar yaşanabilir.” şeklinde konuştu.

GÜMÜŞ ALTININ YERİNE GEÇER Mİ?

Gümüşün altının yerine geçip geçemeyeceği hakkında konuşan Rıdvan Baştürk, “Gümüş ile altının yer değiştireceği gibi bir düşünce ekonomik gerekçelerle düşünülemez bile. Bunun gerçek hayatla, akılla, mantıkla izah edilebilir bir durumu yok. Oransal artış olarak Türk lirası açısından dönem dönem gümüş altına göre daha fazla kazanç getirebilir ama bunun bir yer değiştirme, yatırım değeri değişimi gibi bir durum sözkonusu dahi olamaz. Dünya ekonomisinde altının tahtına sallayacak bir başka araç bile yok.” dedi.

Not: Haberimizde yer alan ekonomik değerlendirmeler ve piyasa yorumları ilgili ekonomistlerin düşünceleridir. Bu ifadelere yalnızca bilgilendirme amacıyla haberimizde yer verilmiştir. Herhangi bir yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır. Bu habere bakarak yatırım kararı alınmamalıdır.
Yorumlar (0)