GSS Borçlarınız Silinebilir İtiraz Hakkınız Var! İşte Başvuru Adresleri

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olanlar için itiraz hakkı bulunmakta. Vatandaşların başvuruda bulunması ve borçlara itiraz etmesi durumunda kurum itirazları inceler. Yapılan incelemeler sonrasında itiraz haklı bulunursa borçlar silinir.

GSS Borçlarınız Silinebilir İtiraz Hakkınız Var! İşte Başvuru Adresleri
Genel Sağlık Sigortası GSS prim borcu olan milyonlarca vatandaş bulunuyor. Borcu olan vatandaşların ise borçlarına karşı yapabilecekleri bazı ek işlemler bulunuyor. Borçların incelenmesi, yeniden yapılandırılması bu işlemlerin bazıları olurken tüm bu süreç sonunda tüm borçların silinme ihtimali bulunuyor.

GSS PRİM BORCU OLANLAR NE YAPACAKLAR?

GSS prim borcu olan vatandaşların borçlarına dair yapabilecekleri 3 işlem bulunuyor. Borçlarının ödenmesi, incelenmesi ve yapılandırılmasını amaçlayan bu işlemlerin her birinde ayrı bir süreç izleniyor. Geçmiş dönem borçlarına dair vatandaşların yapabilecekler o işlemler;

1-) GSS prim borçlarına itiraz etmek.

2-) Gelir Testine başvuruda bulunmak.

3-) GSS prim borçlarını taksitle veya peşin ödemek.

GSS PRİM BORÇLARINA İTİRAZ HAKKI

Vatandaşların GSS prim borçlarına itiraz hakkı bulunmakta. Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapılacak itirazlar ile vatandaşlar borçlarını sildirebilirler. Ancak GSS prim borçlarına itiraz işlemlerinde vatandaşların itiraz nedenlerinin haklı olmaları gerekiyor.

GSS prim borçlarına yapılacak itirazların gerekli ve geçerli bir nedeni olması gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşların haklı itirazlarını değerlendirecektir. Değerlendirme sonucunda itiraz işlemleri haklı bulunursa vatandaşların borçları silinir. Ancak vatandaşların dikkat etmeleri gereken en önemli nokta itirazların nedeni. SGK "Ben GSS istemiyorum, GSS tescilim iptal edilsin, şimdiye kadar hiçbir sağlık hizmeti almadım, GSS kapsamında tescil edildiğimden haberim yoktu" gibi nedenleri değerlendirmeye almamaktadır.

GSS Prim Ödemeleri

5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesi kapsamında hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar 60/g kapsamında genele sağlık sigortalısı sayılmakta ve hiçbir sağlık hizmeti almamış olsalar dahi adlarına her ay prim ödemeliler. Prim ödemeyenler borçlanır.

Haklı Nedenler Neler?

Borç çıkarılan kişinin borç çıkarılan dönemde askerde olması olması haklı bir itiraz nedenidir. Bunun dışında diğer bazı haklı nedenler borç çıkarılan dönemde işsizlik maaşı alınıyor olması. Yine borcu olan kişinin borç çıkarılan dönemde devletten2022 sayılı Kanun 65 yaş veya engelli aylığı, şeref aylığı, nakdi tazminat gibi maaş alıyor olması. Bu nedenler haklı nedenler arasında yer alabilir.

PRİM BORÇLARINA İTİRAZ NASIL YAPILIR?

GSS prim borçlarına itiraz edecek olan vatandaşlar kendi şehirlerinde yer alan SGK İl Müdürlüklerine başvuruda bulunarak borçlarına dair itirazlarını sunabilirler. Sosyal Güvenlik Kurumu yapılan itirazları değerlendirecek ve sonucu başvuru yapan kişiye ilan edecek. İtirazın haklı bulunması durumunda ise vatandaşların borçları silinecek.
Yorumlar (0)