GSS Borcu Olup Ödemeyenler! GSS Borçlarına İtiraz Edebilirsiniz

GSS prim borcu bulunan vatandaşlar bu borçlarına ilişkin itiraz hakkına sahipler. Borçların haksız yere oluştuğunu düşünen vatandaşlar için GSS prim borçlarına itiraz işlemlerinin nasıl yapılacağını paylaşıyoruz. SGK'ya GSS prim borcu itiraz işlemleri.

GSS Borcu Olup Ödemeyenler! GSS Borçlarına İtiraz Edebilirsiniz

Türkiye'de yüz binlerce vatandaşın Genel Sağlık Sigortası GSS prim borcu bulunuyor. 

Normal şartlar altında GSS prim borcu olan vatandaşlar ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorlar. Ancak hükümet bu konuda yapmış olduğu düzenleme ile yılsonuna kadar GSS borcu olanlar sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler.

GSS PRİM BORÇLARINA İTİRAZ İŞLEMLERİ

GSS prim borcu bulunan vatandaşlar için dönem dönem yapılandırma imkanları sağlanıyor. Borçlarını yapılandıramayan vatandaşlar ise bu borçlarına ilişkin itiraz işlemlerinde bulunabiliyorlar. Bu itiraz işlemleri ise Sosyal Güvenlik Kurumu birimleri üzerinden yapılacak. 

Haksız borç oluştuğunu düşünen vatandaşlar kendi il veya ilçelerinde yer alan Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri üzerinden itiraz sürecini başlatabilecekler.

İtiraz yapabilmek için vatandaşların yazılı dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bizzat yapılacak başvuruların ardından inceleme süreci başlayacak. İnceleme sürecinde Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşların borçlarının nasıl oluştuğunu belirleyecekler. 

Başvuru Sonucu

Sosyal Güvenlik Kurumu başvuruların ardından vatandaşlara yönelik inceleme işlemlerini tamamlayacak. İnceleme sürecinin sonunda kurum borçların haksız olduğunu tespit ederse borçlar silinecek. Borçlar haklı ise borçlar kalacak.

GSS PRİM BORÇLARINA İTİRAZ NASIL YAPILIR?

Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun resmi sitesi üzerinden GSS prim borcu itiraz dilekçesi örneğine ulaşabilecekler. Bu dilekçeyi dolduran vatandaşlar SGK il veya ilçe müdürlüklerinden başvurularını yapabilecekler.

Emlak365.com

Yorumlar (0)