GSS Prim Borcu Olanlara Müjde! Borçların Faiz Kısmı Siliniyor

GSS prim borcu olan vatandaşlara faiz silme müjdesi. TBMM'ye sunulan son düzenleme kapsamında Genel Sağlık Sigortası prim borçlarına ilişkin de düzenleme bulunuyor. Bu kapsamda GSS prim borcu olup yeni yapılandırma düzenlemesiyle ödemek isteyenlere faiz indirimi sağlanacak. GSS borçları için ayrıca enflasyon farkı alınmayacak.

GSS Prim Borcu Olanlara Müjde! Borçların Faiz Kısmı Siliniyor

Çok sayıda vergi borcu, prim borcu ve diğer ödemelere ilişkin borçların yapılandırılmasına ilişkin AK Parti kanun teklifi Meclis'te kabul edildi. 

Kanun teklifinin diğer maddelerinin görüşülmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onaylaması durumunda kanun tasarısı Resmi Gazete'de yayımlanacak ve yürürlüğe girecek. 

GSS PRİM BORCU OLANLARA YAPILANDIRMA MÜJDESİ

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi beklenen düzenlemede yer alacak başlıklardan bir tanesi de GSS prim borçları olacak. 

Genel Sağlık Sigortası GSS prim borcu olan vatandaşlara sağlanacak en önemli kolaylık ise toplu peşin ödemelerde olacak. Eğer vatandaşlar GSS borçlarını tek seferde öderlerse bu zamana kadar birikmiş tüm gecikme faizleri silinecek. Ayrıca diğer ödemelerden alınan enflasyon farkı oranı da GSS prim borçlarından alınmayacak. 

Düzenlemeye göre GSS prim borçlarını ödemek isteyenler sadece anapara ödemesi yaparak borçlarını kapacaklar. 

BORÇLARIN SİLİNMESİ İÇİN SON TARİH NİSAN 2020

Söz konusu düzenleme ile birlikte 2016 yılından beri GSS prim borcu birikmiş bir kişinin 3600 TL anapara borcu, 1600 TL ise gecikme faizi borcu olacak. Bu borçlara ilişkin ödemeler tek seferde yapılırsa vatandaşlar sadece 3600 TL ana parayı ödeyecekler. Diğer faiz kısmı ise silinecek. 

GSS prim borcu olanlardan daha önce hiç gelir testine girmemiş kişilere 31 Mart 2021 tarihine kadar gelir testine girecekler. Gelir testine girenler için hanedeki kişi başı gelir düzeyi 981 TL üzeri çıkarsa borçlar ödenecek. Ancak hene gelir düzeyi düşük olanların borçları silinecek. 

GSS prim borçlarının tek seferde ödenmesine ilişkin düzenleme 30 Nisan 2021 tarihine kadar devam edecek.

Emlak365.com