Gümüş Fiyatlarında 2021'de Artış Bekleniyor! Tablo Pozitif Yönde!

Analistler gümüşün de altın yatırım aracı olarak tercih edilmesi ile 2021 yılı içinde taleplerde en az %11’lik artış beklediklerini dile getiriyorlar.

Gümüş Fiyatlarında 2021'de Artış Bekleniyor! Tablo Pozitif Yönde!
Analistler gümüşün de altın yatırım aracı olarak tercih edilmesi ile 2021 yılı içinde taleplerde en az %11’lik artış beklediklerini dile getiriyorlar. Analistlerin bu tahminine benzer bir veri rakamı ve talep artışının yaşanacağının bilgisi ise 2021 başında Silver Instutie tarafından da belirtilmişti.

Analistlerin Beklentileri

Analistler bu yıl içinde küresel gümüş talebinde 1 milyar 25 milyon ons ile 8 yılın zirvesinin görüleceğini ön görüyorlar. Diğer yandan 2021 başında Silver Instuti’den gelen açıklama kapsamında ise yatırım amaçlı fiziki gümüşün 2021 yılı inde 257 milyon ons ile son 8 yılın zirvesini göreceği belirtilmişti. Bu iki tahmin bir biri ile yakından bağlantılı bir tabloyu emtia yatırımcıları için sunuyor.

2021 yılı için gümüş fiyatlarının cesaret verici olduğunu belirten analistler bu durumda stoklama alışkanlığının da etkili olduğunu belirttiler. Koronavirüs salgını altın gibi gümüş stoklama alışkanlığını da yatırımcılara gümüş fiyatında oluşan artış ardından kazandırdı. Gümüş Enstitüsü, bu güdümün 2021 yılında devam edeceğini, bu yıl çubuk ve sikke alımlarının 257 milyon ons ile sekiz yılın zirvesini göreceğini belirttiler. Bu tahmin ise en çok gümüş stokçularını sevindiriyor.

Gümüşte Değişim ve Son Durum

2020 yılında sanayi talebinin %9 oranında artarak 510 milyon ons ile dört yılın zirvesine çıkış yaptığı gümüş, analistler tarafından geleceği olan bir emtia olarak görülürken, pandemi sürecinden bir süre durağanlığın hakim olacağı belirtilen bir değerli varlık. Analistler, Pandemi döneminde gümüş talebinin 174 milyon ons düzeyinde şekilleneceğini ve 2021 yılı içinde ise desteklenen fiyat değeri ile yıllık ortama fiyatta %46 artış yaşanabileceğini belirttiler.

Şuan için gram gümüş fiyatı 6.33 lira değer ile piyasalara dahil oluyor. Analistler ise Gümüşün 27,87 referans seviyesi ile dolar endeksinin geri çekilişine bağlı olarak 23 Şubatta, 27,87 destek seviyesi üzerinden işlem gördüğünü belirtmişlerdi. Bu gün dolar kurunda 7 lira bandının biraz üstünde olan rakamlar ise gümüş için pozitif senaryo hazırlıyor.
Yorumlar (0)