Güneş Enerjisi Yarışması İle 1 Milyon Dolarlık Yatırım Yapılması Hedefleniyor

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenecek mini YEKA yarışması için başvurular 8 mart tarihinde alınmaya başlanacak.

Güneş Enerjisi Yarışması İle 1 Milyon Dolarlık Yatırım Yapılması Hedefleniyor
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenecek mini YEKA yarışması için başvurular 8 mart tarihinde alınmaya başlanacak. 8 martta 17, 9 martta 15, 10 martta 16, 11 martta 15 ve 12 martta 11 farklı mini YEKA için yapılacak başvurular sonucunda açık eksiltme ile yarışacak şirketlerden her farklı YEKA için 5 tanesi devletle anlaşma yapacak. Güneş enerjisinden elektrik üretiminin arttırılması için düzenlenecek yarışmasının sonucunda farklı kapasitelerdeki şirketlerin yapacağı yatırım miktarının 1 milyon doları bulması bekleniyor. 1000’den fazla şirketin başvuru yapmasının beklendiği Yenilenebilir Enerji Kaynaklar Alanları yarışması için bakanlık ile yapılacak sözleşmenin de ayrıntıları belli oldu.

Şirketler Güneş Enerjisinden Ürettikleri Elektriği Devlete Satacak

Yenilenebilir Enerji Kaynaklar Alanları başvuruları sırasında şirketler her farklı mini YEKA başvurusu için bakanlıktan tarafından belirlenen 35 kuruş tavanı aşmamak kaydı ile kilovatsaat başına fiyat teklifi verecekler. Başvuru dosyalarındaki fiyatların değerlendirilmesinin ardından en düşük 5 teklifi veren şirket açık eksiltme usulü ile ihalede yarışacak. İhalede en düşük teklifi veren şirket bakanlık ile sözleşme yapacak.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile en düşük teklifi veren şirket arasında 15 yıl geçerli olacak elektrik enerjisi alım sözleşmesi imzalanacak. Bu 15 yıl boyunca şirket anlaşma sağlanan fiyat üzerinden devlete elektrik enerjisi satışı gerçekleştirecek. Söz konusu şirketin piyasaya satış yapması ise mümkün olmayacak.

36 Farklı İlin Kapasitesi Belirlendi

Mini YEKA yarışması kapsamında olan 36 farklı şehrin kapasitesi de bakanlık tarafından belirlendi. En yüksek kapasitenin olacağı 50’şer megavatlık kapasitenin söz konusu olduğu iller arasında Antalya, Van, Mardin ve Gaziantep yer alıyor. Diğer illerde de kapasitelerine göre 30, 20 ya da 10 megavatlık sınırlar belirlendi. İllerin çoğunda ise kapasite 30 megavat olacak.
Yorumlar (0)