Güney Kore Açıkladı! 2020 Yurtiçi Hasılası Yüzde 1 Daraldı

Güney Kore Bankası 2020 yılına ait olan ekonomi verilerini paylaştı.

Güney Kore Açıkladı! 2020 Yurtiçi Hasılası Yüzde 1 Daraldı
Güney Kore Bankası 2020 yılına ait olan ekonomi verilerini paylaştı. Bankadan yapılan açıklama ile Güney Kore gayrisafi yurtiçi hasılasında yüzde 1 oranında azalma görüldü. 2020 yılının başından beri tüm dünyada etkili olan Covid-19 salgınının etkisi olarak Güney Kore ekonomisinde 22 yıl sonra ilk kez daralma gerçekleşti.

Covid-19 salgınına yönelik sıkı tedbirlerin alındığı Güney Kore’de paylaşılan son verilere göre 91 bin 240 kişide koronavirüse rastlanırken, koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısının 1619 kişiye ulaştığı belirlendi.

Covid-19 Salgınının Ekonomiye Etkisi Devam Ediyor

Covid-19 salgınından kaynaklı olumsuz etki dünya üzerinde etkisini göstermeye devam ediyor. Dünya genelinde kısıtlamalar nedeniyle ekonomiler zor bir dönem ile karşı karşıya kalmıştı. Açıklanan verilere göre Güney Kore ekonomisi yüzde 1 oranında daralma yaşadı. Dünya genelinde AB ekonomisi yüzde 6,8 küçülürken, İtalya ekonomisinde yüzde 8,9 oranında bir daralma görüldü. Mutasyonlu virüsün ilk görüldüğü ülke konumunda olan İngiltere ekonomisinde ise yüzde 9,9’luk daralma yaşandı. Pandemi döneminde daralma yaşayan ekonomilerin yanında Türkiye ekonomisi 1,8 salgının başladığı Çin ekonomisi, yüzde 2,3’lük büyüme yaşadı.

İhracat Kaynaklı Toparlanma Bekleniyor

Güney Kore Bankası'ndan yapılan açıklamada, yaşanan yüzde 1’lik daralmaya hizmet sektöründe görülen olumsuz etki ve harcama miktarındaki düşüşün neden olduğu belirtildi. Salgının baş gösterdiği mart ayının başından itibaren salgının olumsuz etkisinden büyük ölçüde korunmak için tedbirler alındığı belirtilirken, politika faizinin salgın başından itibaren yüzde 0,5 oranı ile en düşük seviyede tutulduğu hatırlatıldı.

2020 yılına ait verileri 2019 ekonomi verileri ile karşılaştıran Merkez Bankası, yüzde 1 daralmayı gösteren olumsuz tablonun yukarı yönlü hareket edeceğinin öngörüldüğünü açıkladı. Güney Kore ekonomisinin gelecek dönemde ihracat temelinde sağlanacak bir toparlanma döneminin yaşanacağını işaret etti.
Yorumlar (0)