Haftanın Son Günü İşlem Açılış Fiyatları! Dolar, Euro, Gram Altın, Çeyrek Altın

Haftanın son işlem günü öncesinde altın fiyatları ile döviz kurunda yaşanan son gelişmeler merak ediliyor.

Haftanın Son Günü İşlem Açılış Fiyatları! Dolar, Euro, Gram Altın, Çeyrek Altın
Haftanın son işlem günü öncesinde altın fiyatları ile döviz kurunda yaşanan son gelişmeler merak ediliyor. Haftanın kapanış günü öncesinde yaşanan ekonomik gelişmeler ve para piyasalarında oluşan son tablo altın ve dolar kurunda hareketin ne yönünü belirliyor. İşte altın ve döviz kurunda son tablo.

TCMB PPK KARARI SONRASI ALTIN FİYATLARI VE DOLAR KURU

Merkez Bankası, Şubat 2021 faiz kararı belli oldu. TCMB, ekonomistlerin ve piyasaların beklentileri doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Politika faiz oranlarını yüzde 17.00 bandında sabit bırakan Merkez Bankası'nın bu hamlesi sonrasında dolar kurunda gevşeme yaşandı. TCMB'nin PPK raporunda yer alan ifadeler sıkı para politikalarının devam edeceğini gerekli durumlarda ise faiz oranlarının artırabileceğini işaret etti. PPK toplantısında çıkan bu açıklamaların ardından dolar kuru yeniden 7 TL bandının gerisine düştü. Altın fiyatları bulunduğu aşağı yönlü seyri devam ettirdi.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Küresel piyasalarda ons altın fiyatları değer kaybı yaşamaya devam ediyor. 1775 dolar bandına kadar çekilen ons altının yaşadığı değer kaybı sonrasında gram altın ve çeyrek altın fiyatları da düştü. Uzmanların gram altın üzerinden yaptıkları değerlendirmelerde kritik bant olarak olarak gösteriler 400 TL seviyesinin altına inen gram altın yönünü aşağı çevirmiş durumda. Yaşanan son gelişmelerin ardından altın fiyatlarında oluşan tablo şu şekilde;

Gram altın haftanın son işlem gününe 398 TL seviyesinden giriş yaptı.

Çeyrek altın ise güne 658 TL bandından başladı.

Cumhuriyet altını haftanın son işlem gününde 2 bin 681 TL'den, tam altın 2 bin 632 TL'den ve yarım altın ise 1316 TL'den başladı. 22 ayar bileziğin gram fiyatı ise 364 TL seviyesine kadar çekildi.

DOLAR VE EURO FİYATLARI

TCMB'nin faiz kararı sonrasında geri yönlü harekete başlayan dolar kuru uzmanlar için kritik bant olarak gösterilen 7 TL sınırının gerine düştü. Değer kaybının sürdüğü dolar kurunda oluşan son değer tablosu şu şekilde;

Dolar yeni işlem gününe 6.97 TL seviyesinden girdi.

Euro ise 8.43 TL bandından işleme başladı.

Dolar kurunda yaşanan geri çekilme hareketinde politika faiz oranları etkili oluyor. Uzmanlar yapmış oldukları değerlendirmelerde TCMB'nin sıkı para politikasının dolar kurunu etkilemeye devam edeceğini ifade ettiler.
Yorumlar (0)