Hala Almadıysanız 5 Yıl Süresi Var! İşte Yapmanız Gerekenler

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan ödemeleri almayanlara 5 yıl süre tanınıyor. Eğer çalışanlar veya hak sahipleri ödemeleri zamanında almayı unuturlarsa SGK 5 yıl içinde yapılan başvuruları kabul edip ödemeleri yapıyor. Peki hangi ödemeler için başvuru yapılabilir? İşte yanıtı.

Hala Almadıysanız 5 Yıl Süresi Var! İşte Yapmanız Gerekenler
Türkiye'de on binlerce hak sahibi çeşitli kurumlardan alabilecekleri ödemeleri veya destekleri almıyorlar. Öyle ki kurumlardan alınmayan, unutulan destek, yardım ve diğer ödemelerin tutarları milyon TL'lere ulaşıyor. Bazı ödemeler hak sahiplerinin hesaplarına yatmış olmasına rağmen alınmıyor, kuruma geri iade ediliyor.

2021 yılında halen devam eden bu ödemelerden bazılarını derledik. En çok unutulan ve alınmayan desteklerin neler olduğu ve nasıl geri alınabileceğini aktarıyoruz.

5 YIL SÜRESİ VAR

Çalışma hayatında yer alanlar ve çalışma hayatında yer alanların yakınlarına sağlanan destek ödemeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu 5 yıllık bir süreç belirledi. Vatandaşlar almaya hakları olduğu halde almadıkları yardım destek ödemeleri için 5 yıl içinde başvuru yapabilirler.

Hak sahibi olanlara 5 yıl içerisinde başvuru yapmaları halinde SGK herhangi bir koşul sunmadan ödemeleri yapıyor. Peki SGK'nın sağladığı hangi ödemeler için başvuru yapılır? En çok unutulan destek ödemeleri neler? İşte bilinmesi gerekenler.

EN ÇOK UNUTULAN SGK DESTEK ÖDEMELERİ

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan ve en çok unutulan destek ödemelerinin başında cenaze yardımı gelir. Yaşanan acı nedeniyle vatandaşlar bu ödemeyi almayı unuturlar. SGK çalışma hayatında bir süre dahi olsa yer almış olan bir kişinin vefat etmesi durumunda cenaze yardımı ödemesi yapar. Bu ödeme için bilinen en önemli yanlış vefat eden kişinin yaşımını yitirdiği anda sigortalı olması gerektiğidir. Cenaze yardımında böyle bir koşul bulunmuyor. Cenaze yardımı almak için 360 gün sigortalı olmak yeterli oluyor. İster çalışan, ister emekli veya çalışmayan olsun yakınları bu ödemeyi alabilirler. 2021 yılında 947 TL olarak ödenir.

Listenin ikinci sırasında yer alan ve en çok unutulan desteklerden birisi de çeyiz parası. SGK annesinin veya babasının vefatından dolayı yetim maaşı alan genç kızların evlilik aşamalarında çeyiz yardımı öder. Yetim maaşı genç kız evleneceğinden dolayı kesilir. Ancak SGK evlilik sürecine destek olması amacıyla 24 maaş tutarında toplu çeyiz yardım parası öder. Örneğin 1000 TL yetim maaşı alan bir genç kıza 24.000 TL çeyiz yardımı ödenir.

Bir diğer ödeme ise Doğum Parası. Yeni bebek sahibi olmuş ailelere ilk çocukları için 300 TL, ikinci çocukları için 400 TL ve üçüncü çocukları için 600 TL destek ödemesi yapılır. Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan her çocuğua yapılan ödemeleri almayanlarda geçmişe dönük talep başvuru yapabilirler.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

SGK tarafından ödenen ancak unutulan destek ödemeleri için başvurular doğrudan yapılır. Vatandaşlar kendi illerinde yer alan SGK İl Müdürlüklerine giderek dilekçe ile yazılı başvuru oluştururlar. Kurum başvurunun ardından ödemeyi yapar.
Yorumlar (0)