Hastalanan, Kaza Geçiren, Çalışamayan Çalışanlara Maaşa Göre Rapor Parası SGK'dan

Çalışma hayatında yer alan vatandaşlar sağlık sorunları nedeniyle çalışamayacak duruma gelirlerse Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan, çalışamadıkları günler için ödeme alırlar. Bu ödemeler maaş tutarına göre belirlenirken bu ödemeler için ise sağlanması gereken başvuru şartları var. İş görememezlik parası olarak bilinen bu ödemeler yazılı başvuru sonrası veriliyor.

Hastalanan, Kaza Geçiren, Çalışamayan Çalışanlara Maaşa Göre Rapor Parası SGK'dan

Çalışm hayatı içerisinde yer alan ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na prim ödemesi yapan vatandaşlar farklı mali ve sosyal haklara sahip oluyorlar. 

Bu alanda SGK tarafından sağlanan bu haklardan bir tanesi de sağlık sorunlarının oluştuğu dönemlerde sağlanan rapor parası ödemesi. Emlak365.com olarak bizlerde bu ödemelere ilişkin tüm detayları ve kimlere ödendiğini araştırdık. 

SGK'DAN RAPOR PARASI ÖDEMESİ, SAĞLANMASI GEREKEN KOŞULLAR

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşlara ödenen ve rapor parası olarak bilinen iş görememezlik ödeneği çalışanın sağlık sorunları nedeniyle çalışamaması durumunda ödenir. 

Sigortalı olarak çalışan vatandaşların herhangi bir şekilde hastalanması, iş veya meslek kazası geçirmesi, meslek hastalığına yakalanması durumunda dinlenmeleri gerekiyor. Bu dönemde çalışmayacak durumda olan vatandaşların ödemeleri ise SGK tarafından yapılır. Sosyal Güvenlik Kurumu iş görememezlik ödemesini çalışanın ekonomik yönden darbe almaması adına sağlar. 

SGK'dan rapor parası alabilmek için ise sağlanması gereken koşullar bulunuyor. Bu ödemeler her hastalanan vatandaşa ödenmiyor. İş görememezlik parası için vatandaşların ilgili hastanelerden rapor alması gerekiyor. Bu dönem için rapor alan vatandaşlara işyeri tarafından ödeme yapılmaz, bu süreç için ödemeler SGK tarafından sağlanır.

Ödemeler ise sağlık raporıun işyeri aracılığıyla SGK ulaştırılmasının ardından başlar, bu bildirimin ardından SGK tarafından, çalışanların ödemeleri en geç 15 gün içerisinde PTT ye gönderilmektedir. Eğer SGK sisteminde tanımlı banka hesabınız varsa ödemeniz sistemde tanımlı banka hesabınıza gönderilir.

Emlak365.com

Yorumlar (0)