Hazine Bakanı Elvan Canlı Yayında Açıkladı: 128 Milyar Dolar Nerede, Merkez Bankası Yolsuzluk Yaptı Mı?

CHP tarafından asılan afişlerle tartışmaların alevlendiği Merkez Bankası tarafından yapılan 128 milyar dolar rezerv tartışması hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından son dakika açıklaması yapıldı. Bakan Elvan yolsuzluk yapıldı mı sorusuna canlı yayında yanıt veren Bakan Elvan 128 milyar dolar nerede sorusuna da yanıt verdi. Merkez Bankası rezervleri açıklayacak mı, kayıp rezerv var mı?

Hazine Bakanı Elvan Canlı Yayında Açıkladı: 128 Milyar Dolar Nerede, Merkez Bankası Yolsuzluk Yaptı Mı?
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan katılmış olduğu özel bir televizyon kanalının canlı yayınında CHP yönetimi tarafından ortaya atılan 128 milyar dolarlık rezerv tartışmalarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

MERKEZ BANKASININ KAYIP REZERVİ VAR MI, 128 MİLYAR DOLAR NEREDE, NE OLDU?

Canlı yayında gelen soruları yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan "Biliyorsunuz, geçen Cuma günü Merkez Banası başkanımız teknik bir açıklama yaptı. Öncelikli olarak şunu ifade edeyim Merkez Bankasının temel görevi fiyat istikrarını sağlamaktır.

Merkez Bankası 2006 yılından bu yana enflasyon hedeflemesi politikasını kullanıyor. Diğer taraftan dalgalı döviz kur rejimini uyguluyoruz. Bu rejim kapsamında döviz kurunu serbest piyasa koşullarında arz ve talep dengesi kullanılarak oluşması esastır. Merkez Bankası bu rejim çerçevesinde finansal istikrarı sağlamak adına 2 türlü enstrümanı kullanmaktadır. Bunlardan biri zorunlu karşılık oranı, biri de alım satım işlemleridir.

Döviz alım satım ihaleleri ve doğrudan döviz alım müdahaleleri ile denge sağlanıyor. İhalelerde önceden açıklanma koşulu ile ihale yapılıyor ve ihale sonrasında ne kadar alım ve satım yapıldığı açıklanıyor. Olağanüstü bir oynaklık yaşandığı zamanda alım ve satım işlemleri yapılabiliyor, rakamlar 15 gün sonra açıklanıyor. 2017 yılında Merkez Bankası ile Hazine müsteşarlığı arasında bir protokol imzalanıyor ve alım satım işlemleri için hazine hesapları kullanılmaya başlanıyor.

Peki, bu protokol yasal mı, yasal alt yapısı var mı? Evet Hazine Müsteşarlığı ve Merkez Bankası kanunları ile bu işlemlere izin veriliyor. Yani yapılan işlemler yasal. Bu işlemler Merkez Bankası'nın muhabir bankası tarafından yapılıyor. Bu platformda herhangi bir şahıs yok, piyasa yapıcı yerli ve yabancı bankalar var. Döviz alım satım işlemlerinde taraflar birbirini göremez, bilemez. Kimin ne kadar aldığını karşı taraf bilmiyor. İşlemler gerçekleştirildikten sonra hangi bankanın ne aldığı görülüyor.

Burada döviz alım satım işlemi gerçekleştirildiğinde Türkiye'de hizmet veren yerli ve yabancı bankalar o günkü kur üzerinden alım yapmıştır, Merkez Bankasına o günkü kur üzerinden ödeme yapmıştır. Bununla ilgili yolsuzluk iddiaları ne yazık ki kamuoyunda kullanıldı. Bankalar bu ödemeleri Merkez Bankası'na yaptıktan sonra Merkez Bankasında bir likidite oluşuyor ve bunu bilançoda görüyorsunuz. Merkez Bankası bilançolarında günlük olarak döviz satış ve alım işlemleri görülüyor.

Kullanılan sistemi eleştirebilirsiniz, katılmayabilirsiniz, bu yöntemi eleştirebilirsiniz ancak yolsuzluk var diyemezseniz" diyerek eleştirileri yanıtladı.
Yorumlar (0)