Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Açıkladı: Vergi Borcu Affı ve Sigorta Borçlarına Yapılandırma 2020 Kaçınılmaz Görünüyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya tarafından verilen soru önergesi ile kulislerde uzun süredir beklenen vergi borcu affı ve sigorta borçlarına yapılandırma müjdesi için heyecan yarattı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Açıkladı: Vergi Borcu Affı ve Sigorta Borçlarına Yapılandırma 2020 Kaçınılmaz Görünüyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya tarafından verilen soru önergesi ile kulislerde uzun süredir beklenen vergi borcu affı ve sigorta borçlarına yapılandırma müjdesi için heyecan yarattı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden vergi uzmanı Doç. Dr. Murat Batı da artık böyle bir adımın atılmasının zorunlu hale geldiğini duyurdu.

Özellikle de korana virüs salgını döneminde bozulan ekonomik göstergeler nedene ile çok sayıda esnaf vergi ve sigorta borcu nedeni ile büyük bir mağduriyet yaşamıştı. Konu hakkında Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya konunun muhatabı olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a bir soru önergesi vererek vergi yapılandırması ve af çıkacak mı sorusunu yöneltmişti. BAKAN ALBAYRAK'TAN VERGİ BORCU AFFI VE SİGORTA BORÇLARINA YAPILANDIRMA AÇIKLAMASI GELDİ! 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya tarafından verilen soru önergesine yanıt veren Bakan Albayrak "İlgili yazı ekinde alınanan Ankara Milletvekili Sayın Mevlüt Karakaya'ya ait 7*31736 esas sayılı soru önergesinde belirtilen hususlara ilişkin olarak, 30 Eylül 2019 tarihinde kamuoyuyla paylaşılan Yeni Ekonomi Programı (2020-2022) kapsamında gerekli düzenleme ve tedbirler hayata geçirilecektir. Bilgilerini ve gereğini arz ederim" açıklaması ile yanıt verdi. Konu hakkında değerlendirmede bulunan Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden vergi uzmanı Doç. Dr. Murat Batı ise “Kanımca bir vergi affı kaçınılmaz görünmekte ancak çerçevesi net çizilmelidir. Özellikle bu affın bütçe açığını finanse etmek amacıyla değil ekonomiyi bu kriz sürecinden çıkarma planıyla yapılması gerekmektedir. Düzenleme iktidar partisinin birilerini kurtarma gayesiyle değil tüm mükelleflerin aynı gemide olduğunu hatırlayarak hazırlanmalıdır" ifadeleri ile affın çıkabileceğini söyledi. Ancak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından atıfta bulunan YEP programı içerisinde program boyunca yeni bir vergi affı ve yapılandırma yapılmayacağı yönünde madde bulunması akılları karıştırdı. Korana virüs salgınının konu hakkında mücbir sebep sayılarak söz konusu düzenlemenin yapılabileceği belirtiliyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)