Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan Kredi, Destek Ve Büyüme Açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Elvan Tarım Kredi, esnaf kredi, vergi ve prim borçlarının ertelenerek 206 Milyar TL'lik destek verildiğini duyurdu. Bakan Elvan ayrıca firmalara 315 Milyar TL'lik kredi verildiğini açıkladı.

Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan Kredi, Destek Ve Büyüme Açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ekonomi gündemine dair açıklamalarda bulundu. Türkiye tarihinin en büyük sorunlarından birisi olan koronavirüs sürecininin yaşandığını söyleyen Bakan Elvan, 2020 yılının 2. çeyreğinden itibaren ise sorunların çok daha büyüdüğünü belirtti. 

BORÇLANMA ARTTI!

Koronavirüs sürecinde dünyanın büyük bir ekonomik daralma ile karşı karşıya kaldığını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Küresel büyümeye baktığımızda yüzde 3,13'lük bir daralma meydana geldi. Başka ülkelerde ise yüzde 4,17 oranında daralmalar görüldü. Tedarik zincirlerinde de büyük sorunların olduğunu görüyoruz. Merkez Bankaları bu süreçte genişleme yoluna gitmek zorunda kaldılar. Borçlanmada 24 trilyon dolarlık bir artış meydana geldi. Tabiki bu rakamın içerisinde özel kesimin borçları da bulunuyor.” ifadelerini kullandı. 

TÜRKİYE'YE YATIRIM YAPMAYANLAR PİŞMAN OLDULAR

Dünya ekonomisinin yeni bir döneme girdiğini söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Yeni dönemde uzaktan çalışma çok etkin bir çalışma modeli olacak. Ofisler küçülecek ve öyle büyük büyük holding binaları ihtiyaç olmaktan çıkacak. Türkiye ürün çeşitliliği açısından heniş bir kapasiteye sahip. Geçtiğimiz dönemlerde Türkiye'ye yatırım yapmak yerine Doğu Avrupa'ya yatırım yapanların pişman olduklarını biliyoruz.” şeklinde konuştu. 

DESTEK VE KREDİ AÇIKLAMASI

Koronavirüs ile mücadelede Türkiye'nin ciddi maliyetlerle karşılaştığını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Virüsle mücadele etmek için 133,7 milyar liralık bir bütçe harcandı. Haziran sonuna kadar ödenecek destekleri de hesaba kattığımızda 2020-2021 döneminde 175,7 milyar lira harcamış olacağız. Ayrıca koronavirüs sürecinde Tarım Kredi,esnaf kredi, vergi ve prim borçlarını erteleme yoluna gittik. 206 milyar liralık bir borç ertelemesi yaptık. Yıl sonuna kadar bu miktar 219 milyar dolara çıkacak. Ayrıca çeşitli kredi programları ile 315 milyar liralık kredi desteği sağlamış durumdayız.” dedi.

BÜYÜME TAHMİNİ

Türkiye'nin büyüme tahminlerine de değinen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “2021'de büyümenin yarısı dış ticaret alanından gelebilir. 1. çeyrekte 5,5,6 dolaylarında ve 2. çeyrekte ise çift haneli rakamlarda bir büyüme görebiliriz. Yıl sonunda ise 5'in üzerinde bir büyüme rakamına ulaşacağımızı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)