Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan Merkez Bankası, Kredi ve Mevduat Açıklaması Geldi!

Dün açıklanan Merkez Bankası faiz kararını değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan alınan kararı, kredi ve mevduat piyasalarına olan etkilerini değerlendirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan Merkez Bankası, Kredi ve Mevduat Açıklaması Geldi!

Dün açıklanan Merkez Bankası faiz kararını değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan alınan kararı, kredi ve mevduat piyasalarına olan etkilerini değerlendirdi. Hatırlanacağı üzere Kasım ayı PPK toplantısı ile TCMB 475 baz puan faiz artırımı kararı açıklamıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan dün Merkez Bankası tarafından verilen 475 baz puanlık faiz artırımı kararını değerlendirdi. BAKAN ELVAN:KREDİ VE MEVDUAT PİYASASINDA REKABET ÖNEMLİ! Dün açıklanan karar kapsamında verilen 475 baz puan artırımını değerlendiren Bakan Elvan Merkez Bankası'nın temel amacının fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek olduğunu söyleyerek bu görevin Merkez Bankası'na ait olduğunu vurguladı. Bakan Elvan "Merkez Bankası'nın temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Bu amaç doğrultusunda, fiyat istikrarını sağlayacak politikaları ve araçları belirleme ve uygulama görevi Merkez Bankası'na aittir.

Hiç şüphesiz, fiyat istikrarı, ekonomide öngörülebilirliği artırarak sürdürülebilir büyüme ve toplumsal refah artışına katkıda bulunmaktadır. Bu, hem ülkemizdeki hem de uluslararası deneyimlerin gösterdiği, genel kabul gören bir durumdur. Merkez Bankası'nın parasal aktarım mekanizmasının sağlıklı çalışması, diğer bir ifadeyle para politikası duruşunun finansal  piyasalara ne ölçüde yansıdığı, Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı amacına ulaşabilmesi açısından kritik önem arz etmektedir. Bu nedenle, kredi ve mevduat piyasalarının rekabetçi bir yapıda işlemesi ve aracılık maliyetlerinin gözetilmesi önemli bir husustur. Bu çerçevede, aracılık maliyetlerinin düşürülmesini ve kredi ile mevduat piyasalarındaki fiyatlamaların serbest piyasa mekanizması içerisinde oluşmasını önemli bir husus olarak görüyoruz" diyerek alınan kararın devamının getirilmesinin önemine işaret etti. Finansal kurumlar başta olmak üzere tüm kurumların idari kapasiteleri güçlendirecek adımları atacaklarını söyledi. Emlak365.com


Yorumlar (0)