Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan Son Dakika Enflasyon Açıklaması!

TÜİK tarafından açıklanan Ocak ayı enflasyonu rakamları bu ayda beklentilerin üzerinde çıkmıştı. Rakamların ilan edilmesinin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan son dakika enflasyonla mücadele açıklaması geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan Son Dakika Enflasyon Açıklaması!

TÜİK tarafından açıklanan Ocak ayı enflasyonu rakamları bu ayda beklentilerin üzerinde çıkmıştı. Rakamların ilan edilmesinin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan son dakika enflasyonla mücadele açıklaması geldi.

2021 senesinin ilk enflasyon rakamları olarak açıklanan Ocak ayı enflasyonu ne yazık ki beklentilerin üzerinde çıkmıştı. Haziran ayından bu yana sürekli olarak yükseliş eğiliminde olan enflasyon rakamları Ocak ayı itibari ile elektrik ve doğalgaz fiyatlarına gelen zam yağmuru da enflasyonun beklentilerin üzerinde çıkmasına neden olmuştu. Ekonomistler tarafından 2021 yılı Ocak ayı enflasyon beklentisi yüzde 1.48 olarak ilan edilmişti. TÜİK TEFE TÜFE Ocak ayı enflasyonu aylık bazda yüzde 1.68 olarak gerçekleşti. Yıllık bazda ekonomistlerin enflasyon beklentisi rakamı yüzde 14.74 olarak ilan edilirken gerçekleşen rakam ise yüzde 12.53 olarak gerçekleşmişti. HAZİNE VE MALİYE BAKANI LÜTFİ ELVAN'DAN SON DAKİKA ENFLASYON AÇIKLAMASI! Açıklanan rakamlara göre ne yazık ki enflasyon beklentilerin çok daha üstünde gerçekleşti. Rakamın yüksek çıkması küçük çapta bir sarsıntı yaşanmasına neden olurken Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamasında çıkan yüksek rakamlara değindi. Bakan Elvan yapmış olduğu açıklamasında "Açıklanan rakamlar enflasyon hedefinin uzağında olduğumuzu gösteriyor. Hedefe ulaşmak için önlemlerimizden asla taviz vermeyeceğiz. Tüm tarafları içine alan istişare mekanizmalarıyla hareket edeceğiz. Fiyat istikrarı olmadan kaliteli ve sürdürülebilir bir büyüme mümkün değil" diyerek asla taviz vermeyeceklerini duyurdu. 

ENFLASYONDA HEDEF TEK HANELİ RAKAMLAR! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan enflasyon raporunda da benzer şekilde enflasyonla mücadele konusunda kararlılık vurgusu yapılmış ve tek haneli enflasyon beklentisi bir kere daha vurgulanmıştı. Merkez Bankası enflasyon beklentisi 2021 yıl sonu için yüzde 9.4 olarak belirlenirken 2022 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 7 ve 2023 yıl sonu enflasyon beklentisi rakamı ise yüzde 5 olarak duyurulmuştu. Türkiye'de enflasyon rakamları en düşük seviyeyi 2012 yılında yüzde 6.2 seviyesi ile görmüş ancak sonrasında yaşanan ekonomik ve siyasal gelişmeler ile yeniden yükselişe geçti. 2018 yılında yüzde 20,30 seviyesine yükselirken ardından düşüşe geçmişti. 2019 yılında yıllık enflasyon yüzde 11,84 olarak gerçekleşirken 2020 yılında ise yüzde 14,60 seviyesine çıkmıştı. Hükümetin en önemli önceliği enflasyonu tek haneli rakamlara çekmek olarak gösterilirken yüzde 5 rakamı en büyük hedef olarak gösteriliyor. Hükümetin bu hedefi yakalayıp yakalayamayacağını ise önümüzdeki günler belirleyecek. Emlak365.com

Yorumlar (0)