Hazine ve Maliye Bakanlığı Son Rakamları Açıkladı, Vergi Borcu Affı ve Sigorta Borçlarına Yapılandırma 2020 Yine Gündeme Geldi, Borçlara Af Gelecek Mi?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Son Rakamları Açıkladı, Vergi Borcu Affı ve Sigorta Borçlarına Yapılandırma 2020 Yine Gündeme Geldi, Borçlara Af Gelecek Mi?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi tahsilat tahakkuk oranları 2020 rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakam ile tahakkuk eden verginin tahsilat oranı pandemi sonrası daha da düşerken yaşanan bu düşüş uzun süredir dillendirilen vergi borcu affı ve sigorta borçlarına yapılandırma konusundaki talepleri bir kere daha gündeme getirdi. Vergi borcu taksitlendirme ve sigorta borcu yapılandırma konusunda esnaf ve KOBİ'ler büyük sıkıntı yaşarken ucuz kredi için vergi borcu yoktur yazısı istenmesi de esnafın mağduriyetini arttırdı. İşte vergi borçlarına yapılandırma var mı, vergi borçlarına af gelecek mi, sigorta borçlarına yapılandırma ve af var mı sorularının yanıtları!

Özellikle de korana virüs salgını döneminde esnaf ve küçük ölçekli işletmeler büyük mali kayıplara uğramış, zorunlu karantina tedbirleri kapsamında alınan önlemlerle işyerleri kapatılan esnaf büyük mağduriyet yaşamıştı. 

Süreçte esnafı desteklemek ve ayakta tutmak için çok sayıda destek paketi açıklanırken kamu bankaları üzerinden KGF garantili olarak verilen kredilerde dahi vergi borcu yoktur yazısı istenmesi esnafın bu kredilere vergi ve sigorta borçları nedeniyle erişimini engellemişti. 

VERGİ TAHSİLAT TAHAKKURK ORANLARI 2020 AÇIKLANDI! 

Hazine ve Maliye Bakanlığı bugün açıklamış olduğu rakamlar ile l 1 trilyon 189 milyar liralık tahakkuka karşılık olarak 721 milyar liralık tahsilat yaptığını duyurdu. Yani vergi tahakkuk tahsilat oranı yüzde 60 seviyesine düşerek bütçede büyük bir açık oluşmasına neden oldu.

VERGİ  BORCU YAPILANDIRMA VE SİGORTA BORÇLARINA AF 2020 BEKLENTİSİ TAHAKKUK ORANINI DÜŞÜRDÜ! 

Konu hakkında açıklama yapan TÜRMOB Başkanı Emre Kartaloğlu “Son dönemlerde vergi borcu yapılandırma beklentisi ile de yükümlülüğünü yerine getirmeyenler olduğunu görüyoruz. Mevcut koşullarda bu bir ihtiyaç. Ancak bana göre ihtiyaçtan da öte bir zorunluluk. Çünkü mevduat faizinin yıllık yüzde 8.5 civarında olduğu bir dönemde, aylık 1.6, yıllık basit yüzde 20 civarındaki gecikme cezası-faiz, çok yüksek bir oran. Mükellefler, vergi ödemeyerek bir nevi çok yüksek oranlı kredi kullanmak zorunda kalıyor. Dolayısıyla yapılandırma şart” diyerek beklentiyi yeniden gündeme getirdi. 

Vergi borçlarına af ve yapılandırma ile esnaf ve vergi borcu bulunan kişiler ile işletmeler faizin silinmesini kalan paranın ise yapılandırma ile taksitlendirilmesini istiyor. Yapılandırma tarafında ise vergisini düzenli olarak ödeyenlerin tepkisi bulunurken Maliye Bakanlığı tarafında izlenecek yol bu nedenle merak konusu oldu. 

Emlak365.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Yorum

 1. ne kaybederler şu ortamda kasaya para girer istekliler derhal borcunu öder ıki tarafa da iyi olur.

 2. Sayın Maliye Bakanım konut yapılandırma istiyoruz çooook acil 0,64 ile. Saygılarımla.

 3. Lütfen yapılandırma

 4. 9 ay önce

  Lütfen yapılandırma gelsin

 5. sayin mali̇ye bakanim lütfen yapilandirma olsun bi̇zde ödeyeli̇m borcumuzu zamaninda ödeyenler haksizlik olunuyor di̇yorlar haklilar ama i̇nanin durumumuz olsa bi̇z neden zamaninda odeme yapmayalim si̇zden ri̇camiz bu konunun bi̇r an önce yapilmasini rica edi̇yoruz

 6. 9 ay önce

  Lütfen bakanım vergi yapılandırma geldin artık ehliyetimi alamıyorum ehliyetim olmama ramen ceza yiyorum yoksulluktan tabi lütfen yapılandırma gelsin

 7. 9 ay önce

  ciddi bir af lazım,faiz ve cezalalar silinsin..
  esnaf perişan,insanlar kurtulsun..

 8. lütfen yapilandirma gelsi̇n esnaf çok zorda sayin cumhur başkanim

 9. 9 ay önce

  sayın bakanım sizden ricamız bizi vergi borcundan kurtarın lütfen teşekürler

 10. 9 ay önce

  vergi borcundan dolayı tek evime ehaciz kondu bir bayan olarak sokakta kaldım kalacak yer yok lütfen bakanım vergi affı rica ediyorum evimi geri verin llütfen

 11. 9 ay önce

  lütfen evimi geri verin
  bakanım

 12. 9 ay önce

  Devlet zaten tüm işletmelere ortak onlara çalışıyoruz sgk kdv stopaj bıktık artık ödeyemiyoruz düşün artık milletin yakasından en azından vergi borçlarını silinnn

 13. sayin zor dorumdayiz biran evel sgk icn af istiyoru

 14. kira ödeyemiyoruz af cikacaksa hemen acıklayın saygılarla