Haziran Ayı Zam İle Başladı! Botaş Doğal Gaza Zam Yapıldığını Açıkladı!

Doğal gaz fiyatlarına zam yapıldığı açıklandı. 1 Haziran'ın girmesi ile doğal gaz fiyatlarına aylık zam yapıldı. Konut ve sanayi abone grupları için çeşitli oranlarda tarife zammı yapıldı. Doğal gaza ne kadar zam yapıldı?

Haziran Ayı Zam İle Başladı! Botaş Doğal Gaza Zam Yapıldığını Açıkladı!

Türkiye'de Haziran ayına yine bir zam ile girildi. Doğal gaz fiyatlarına hem konut hem de sanayi abonelerinde geçerli olacak zamlar yapıldı. Zam oranları Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından kamuoyuna duyuruldu. 

DOĞAL GAZA HAZİRAN ZAMMI GELDİ!

Türkiye'de doğal gaz fiyatları BOTAŞ tarafından her ayın ilk gününde belirleniyor. Döviz ile satın alınan doğal gaz kurların yükselişi ile son aylarda sürekli olarak zamma maruz kalıyor. BOTAŞ da haziran ayına ilişkin zam tarifesini kamuoyuna duyurdu. Abone gruplarında yapılan farklı oranlardaki zamlar belli oldu. 

KONUT VE SANAYİ ABONELERİ İÇİN YÜZDE 1 ZAM

BOTAŞ açıklamasına göre konutlarda kullanılan doğal gaz için fiyat tarifesine Mayıs ayı fiyatına oranla yüzde 1 zam yapıldı. Doğal gaz konut aboneleri Haziran ayında kullandıkları doğal gaz için yüzde 1 zamlı olarak ödeme yapacaklar. Yaz aylarının gelmesi ve doğal gaz kullanımının konutlarda azalacak olmasdı ise vatandaşların tek tesellisi oldu. Konutlar için 1000 metrelüp doğal gazın fiyatı 1.328 lira 65 kuruş oldu.

Sanayi abone grubu için de zam yapıldığını duyuran BOTAŞ bu zammın oranını da yüzde 1 olarak açıkladı. Sanayi aboneleri 1000 metreküp dağal gaz için Haziran ayında 1.486 lira 12 kuruş ödeme yapacaklar. Elektrik üretim santrallerinin kullandıkları doğal gaz için yapılan zam oranı ise yüzde 5 olarak açıklandı. BOTAŞ'ın açıklamasına göre bu abone grubunda 1000 metreküp doğal gazın fiyatı  Haziran ayında 1.713 lira 25 kuruş olacak. 

Türkiye'nin yurt dışından ithal ettiği doğal gaz fiyatları dolar kuruna enseksli olarak belirleniyor. BOTAŞ her ayın başında yeni bir hesaplama yaparak doğal gazın fiyatını yeniden belirliyor. 

Yorumlar (0)