Herkes Nedenini Merak Ediyordu Mahfi Eğilmez Açıkladı: Dolar Kuru Neden Düşüyor, TL Neden Değer Kazanıyor?

Dolar kuru son dönemde büyük bir hızla değer kaybetmeye devam ederken pek çok kişi dolar kuru neden düştü sorusunun yanıtını merak ediyordu.

Herkes Nedenini Merak Ediyordu Mahfi Eğilmez Açıkladı: Dolar Kuru Neden Düşüyor, TL Neden Değer Kazanıyor?
Dolar kuru son dönemde büyük bir hızla değer kaybetmeye devam ederken pek çok kişi dolar kuru neden düştü sorusunun yanıtını merak ediyordu. Ekonomist Mahfi Eğilmez merak edilen soruya yanıt verdi! Kur neden düştü, TL neden yükseldi?

Emlak365.com  / Dolar kurunda yaşanan düşüş tüm hızı ile devam ederken pek çok kişi yaşanan düşüşün nedenlerini merak etmeye başlamıştı. Özellikle de elinde doları olanlar ve dolar almak isteyen kişiler dolar kurunun seyrinin ne olacağı yönünde araştırmalara başlamıştı.

DOLAR KURU NEDEN DÜŞÜYOR, TL NEDEN DEĞER KAZANIYOR?

Dolar kurunda yaşanan düşüşün nedenleri finans sektörünün de en çok konuşulan gündem maddeleri arasında ilk sırada yer almaya devam ediyor. Dolar kuru neden düşüyor sorusuna ekonomistler kendi pencerelerinden yanıt vermeye devam ederken ekonomist Mahfi Eğilmez de konu hakkında sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı.

Mahfi Eğilmez sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamasında; "USD/TL kurunun düşmesinin başlıca iki nedeni var: (1) Dolar değer kaybediyor (Ekteki DXY endeksi.) (2) TCMB'den piyasa uyumlu açıklamalar geliyor. Bu açıklamalar olumlu olmakla birlikte 24 Aralık toplantısı için faiz artışı beklentisi yarattığı dikkate alınmalı." sözleri ile dolar kurunda yaşanan düşüşü iki nedene dayandırdı.

AMERİKA'NIN YAPTIRIM KARARI AÇIKLAMASINA RAĞMEN DOLAR KURU NEDEN DÜŞTÜ?

Bir takipçisinin Amerika'nın yaptırım kararı açıkladığı gün bile dolar kurunda neden düşüş yaşandığını sorması üzerine Mahfi Eğilmez "İki nedeni var: 1. ABD'den daha büyük yaptırım gelmesi beklenirken düşük yaptırım gelmesi, 2. TCMB piyasa yanlısı açıklamalar yaparak faiz artışı yapacağı beklentisi yarattı" sözleri ile yanıtladı.

DOLAR TÜM DÜNYADA DÜŞÜYOR! DOLAR ENDEKSİ NEDİR?

Doların tüm dünyada düşüşü sürerken yaşanan düşüş Türk Lirasının değer kazanmasını sağlıyor. Dolar endeksi, doların Euro, Pound, Yen, İsveç Koronası, İsviçre Frangı ve Kanada Dolarına karşı değerinin hesaplanması ile elde edilen değerdir.

MERKEZ BANKASI ARALIK AYI PPK TOPLANTISI NE ZAMAN, FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Merkezin yılın son faiz kararını açıklayacağı kritik toplantısı 24 Aralık 2020 Perşembe günü gerçekleştirilecek. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından alınan kritik karar saat 14:00 itibari ile Merkez Bankası resmi internet sitesi üzerinden ilan edilecek. Söz konusu karar sitemiz üzerinden de ilan edilecek olup uygulamalarımız ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz...
Yorumlar (0)