Herkeste Olabilecek Bu Hastalıklar 50 Yaşında Emekli Ediyor

Çalışma hayatına başladıktan sonra mesleki hastalığa yakalanan veya sağlık sorunları nedeniyle çalışamayacak duruma gelen vatandaşlara SGK erken emeklilik sağlıyor. Sağlık sorunları ile sağlanan erken emeklilikte ise yaş şartı aranmıyor.

Herkeste Olabilecek Bu Hastalıklar 50 Yaşında Emekli Ediyor
Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu çalışma hayatında yer alıp sağlığı bozulan vatandaşlara erken emeklilik sağlıyor. Ancak erken emeklilik sağlanması için tüm şartların sağlanıyor olması gerekiyor. SGK prim ödemeleri, sigortalılık gün şartı ve hastalığın derecesi.

50 YAŞINDAN HATTA DAHA ERKEN YAŞTA EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

SGK mevzuatına göre malulen emeklilik için başvuruda bulunacak olanlarda yaş şartı aranmaz. Sağlık sorunları söz konusu olduğunda SGK çalışanı erkenden emekli eder. Bu kapsamda vatandaşlar yaş şartı olmadan, 50 yaşında yada daha erken yaşta emeklilik hakkı elde ederler.

Peki malulen emeklilik nasıl olur, sağlık şartları nelerdir?MALULEN EMEKLİLİKTE SAĞLIK ŞARTI

Malulen emekli olmak için başvuruda bulunacak olan vatandaşların genel anlamda sağlamaları gereken iki koşul bulunmakta. Bu koşulların ilki çalışmaya engel olan hastalığın ilk başlangıç tarihi ikinci koşul ise çalışmaya engel hastalığın iş kaybı oranı.

İş Kaybı Oranı

Çalışmaya engel olan hastalığın malulen emeklilik hakkı sağlaması için çalışma gücünde en az yüzde 60'lık bir kayba neden olması gerek. SGK'nın resmi sitesinde çalışma kaybına dair yapılan açıklamada,"Sosyal güvenlik sistemi içerisinde çalışma hayatına girdikten sonra, herhangi bir hastalık veya kaza sonucu çalışma /meslekte kazanma gücünü en az % 60 oranında kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen kişiler malul sayılır." açıklaması yer aldı.Hastalığın İlk Oluşmaya Başladığı Tarih

SGK mevzuatında yer alan bir diğer önemli koşul ise söz konusu hastalığın ilk ortaya çıktığı tarih. SGK malulen emeklilik başvurularını hastalığın ilk sigortalı olmaya başladıktan sonra olması durumunda, kabul ediyor. Diğer bir deyişle iş kaybına neden olan hastalığın çalışmaya başladıktan sonra oluşması gerekiyor.

HANGİ HASTALIKLAR ERKEN EMEKLİ EDER?

Çalışma gücünde yüzde 60'lık kayba neden olan hastalıklar için malulen emeklilik talep edilir. Bu hastalıklar genel başlıklarla şu şekilde;

Kanser Hastalıkları

Kanser (Baş ve boyunun yumuşak dokusu, cilt, lenfoma, lösemi, multipl myelom, tükrük bezleri, tiroid bezi, meme, sinir sistemi, akciğer, mide, ince ve kalın barsak, karaciğer, safra kesesi, safra yolları, pankreas, böbrek, mesane, genital yollar, prostat, testis, penis kanserleri)

Diğer Hastalıklar

Epilepsi, Demans, Beyin tümörler, Parkinson sendromu, Serebral palsi Multiple Skleroz (MS), Zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı), Şizofreni, Bipolar bozukluk, Görme azlığı, Retina kanamaları, Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte işitme kaybı, Anemi, Kol, bacak gibi organ kaybı, Behçet hastalığı, Gastrointestinal kanamalar, Karaciğer sirozu, Karaciğer nakli, Kalp yetmezliği, Kalp kapak hastalıkları, Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları ,Solunum sistemi hastalıkları, Kalp nakli ,Böbrek nakli, Akciğer nakli, Tüberküloz, AIDS.MALULEN EMEKLİLİK MAAŞLARI

Malulen emekli olacak vatandaşların maaşları yatırmış oldukları primlere göre ödenir. Prim ödemelerinin en asgari düzeyde olması, en az süreyle sigortalılık sağlanması şartıyla bağlanan en düşük aylık 1500 TL'dir.
Yorumlar (0)