banner136

Hükümetin Taşeron İşçilere Zam Adımı! Çalışma Bakanlığı Teklif Edecek

Kamuda çalışan taşeron işçilerin maaşlarında yapılacak olan düzenlemelere ilişkin süreç daraldıkça bu konuda yapılan değerlendirmeler de artmaya başladı. Bu noktada hükümet adına masada olacak olan Çalışma Bakanlığı'nın 2020 TİS görüşmelerinde teklif edeceği zam oranına dair bazı iddialar basında yer aldı.

Hükümetin Taşeron İşçilere Zam Adımı! Çalışma Bakanlığı Teklif Edecek

KHK ile kadroya alınan ve 4/D statüsünde çalışmaya başlayan taşeron işçilerin maaş zam oranlarına ilişkin yeni iddialar gündeme geldi. 

31 Ekim tarihinde sona erecek sözleşmenin ardından taşeron işçiler için yeni dönem başlayacak. Bu dönemde en öenmli değişiklik ise maaşlarda yapılacak zam oranı. Bu konuda son gelişmeleri sizlerle paylaşıyoruz. 

TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞ ZAM ORANLARINA İLİŞKİN SON ORANLAR

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilere yapılacak zam oranlarına ilişkin basında çok sayıda haber yer almaya başladı. 

Bu haberlerin tamamında TİS görüşmelerinde elde edilecek kazanımlar değerledirilirken ilk sırada maaş zam oranı ikinci sırada ise yüzdelik dilim ile ek zam konuları yer alıyor. Bunun yanında taşeron işçilerin tayin hakkı, ek ödeme ikramiyelerde artış ile görev tanımı diğer değişiklik beklediği alanlar. 

Tüm bu konu başlıklarını yakından takip eden taşeron işçiler uzun süre yüzde 4 olan 6 aylık zam oranının önemli bir oranda yükselmesini umuyorlar. Bu alanda konuşulan son rakamlar ve bu rakamların konuşulma nedenleri şu şekilde;

* 2020 enflasyon oranında zam: bu iddia gerçekleşirse taşeron işçilere 2020 yıl sonunda 10.5 ile 12.00 arasında bir zam yapılacak. 

* Diğer bir iddia ise 2020 asgari ücret zam oranı olan yüzde 15'lik oran. 

* Son iddia ise Maliye Bakanlığı'nın 2021 yıl sonu enflasyon hedefi olan yüzde 8.5'luk oran. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)