İbre Tersine Döndü! Altın ve Dolar Kurunda Kar Kazanç Kayıp Tablosu Açıklandı

Merkez Bankası'nın faiz kararının alındığı hafta genelinde kar zarar kayıp tablosu açıklandı. Haftanın kazandıranları altın olurken dolar kurunda ibre uzun zaman sonra tersine döndü. Altın ve dolar yatırımı yapanlar için o tablo.

İbre Tersine Döndü! Altın ve Dolar Kurunda Kar Kazanç Kayıp Tablosu Açıklandı
Para piyasaları ve ekonomi gündemi oldukça hareketli bir haftayı geride bıraktı. Halen etkileri devam eden Merkez Bankası başkan değişikliği kararı ile birlikte PPK faiz kararı piyasaların yön bulmasını sağladı. Beklentiler yönünde alınan karar ise piyasaların sakin kalmasını sağladı.

Altın fiyatları bu süreçte yukarı yönlü bir hareket sergilerken döviz kuru geriye çekildi. Uzun zaman sonra haftalık bazda değer kaybeden dolar ise haftanın kaybettirenleri arasında yer aldı.

KAR, ZARAR, KAZANÇ TABLOSU

Nisan ikinci haftası itibariyle Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1,07 oranında değer kazandı. Altın satış fiyatı yüzde 0,65 oranında yükselirken dolar/TL yüzde 1,31 oranında düştü. Euro yatırımı yapanlar için de Euro/TL yüzde 0,57 değer kaybetti.

Borsa İstanbul BIST 100 Yükseldi

Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde işlem gören hisse senetleri bir haftalık süreçte ortalama yüzde 1.07 oranında değer kazandılar. BIST 100 endeksi hafta içerisinde en dip nokta olarak 1.352,74 puanı gördü. Haftanın zirve noktası ise 1.418,52 puanı olurken haftanın kapanış puanı ise 1.408,14 oldu. Bu rakam bir önceki haftanın kapanış rakamının yüzde 1.07 puan önünde.DOLAR KURUNDA İBRE DÖNDÜ

Dolar kuru oluşan endişeli ortam nedeniyle uzun bir süredir TL karşısında değer kazanıyordu. Mart ortasında 7.00 TL bandının altını gören dolar kuru daha sonra alınan TCMB Başkanı değişikliği kararı ile 8.40 TL bandına kadar çıkmış daha sonra ise 8.20 TL bandında sabitlenmişti.

Nisan ayı PPK faiz kararı öncesi ise 8.10 TL ile 8.17 TL bandı arasında hareketli bir seyir izleyen dolar kuru haftanın son iki işlem gününde değer kaybetti. Piyasaların beklentileri doğrultusunda faiz oranlarını değiştirmeyen Merkez Bankası'nın bu hamlesi dolar kurunun düşmesine neden oldu.

Dolar kuru haftayı 1,31 değer kaybederek 8,06 TL'den tamamladı. Euro ise yüzde 0.57'lik değer kaybı ile 9.66 TL'ye geriledi.ALTIN DURUŞUNU BOZMADI YÜKSELDİ

Altın fiyatları ise bu süreçte değer kazanmaya devam etti. Küresel piyasalarda ons altının kademeli yükselişi yurt içinde yaşanan ekonomik gelişmeler altının yükselmesini destekledi.

Kapalıçarşı'da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 0,65 oranında arttı. Gram altın haftayı 461 TL'den tamamladı. Cumhuriyet altınının satış fiyatı da yüzde 0,66 oranına yükseldi. Cumhuriyet altının satış fiyatı 3 bin 059 TL oldu.

Çeyrek altın ise bir haftalık süreçte 742 TL'den 747 TL'ye yükseldi.
Yorumlar (0)