İçişleri Bakanlığı’ndan Kimlik Kartı ve Sürücü Belgesi Harçlarına Yüksek Zam Yalanlaması

Kredi kartı ve sürücü belgesi harçlarına ilişkin son dönemlerde basında ve sosyal medyada yer alan zam iddialarına bakanlıktan açıklama geldi.

İçişleri Bakanlığı’ndan Kimlik Kartı ve Sürücü Belgesi Harçlarına Yüksek Zam Yalanlaması

Kredi kartı ve sürücü belgesi harçlarına ilişkin son dönemlerde basında ve sosyal medyada yer alan zam iddialarına bakanlıktan açıklama geldi. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada bu iddialar yalanlandı.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sosyal medya hesaplarından yeni bir paylaşım yapıldı. Son dönemde kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kağıt ve harçlarına yüksek oranda zam yapılacağı haberlerinin yaygınlaşmasının ardından yetkili makamdan önemli bir açıklama geldi. Açıklamada değerli kağıt ve harçlarına yeni yılda yapılacak zam oranının yeniden değerleme oranı kadar olacağı belirtildi. Daha önce paylaşılan haberlere göre yeniden değerleme oranı yüzde 9.11 olarak belirlenmişti.

Sosyal Medyadaki Haberlere İlişkin Güncel Açıklama 

Geçtiğimiz haftadan bu yana sosyal medyada yüksek zam oranlarına dair pek çok söylenti dolaşıyordu. 2021 yılında kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kağıt ve harçlarına yüksek oranda zam yapılacağı haberleri sosyal medyanın ve vatandaşların gündemindeydi. Merakla tartışılan bu haberlere sonunda İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından son nokta konuldu. İçişleri Bakanlığı, sosyal medya hesaplarından yapılan T.C. Kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedellerine zam yapılacağı haberlerinin asılsız olduğunu söyledi. Yapılan açıklamada ayrıca bu kimlik belgelerini yenilemeyen vatandaşlara da fahiş oranda ceza uygulanacağı konusunda çıkan haberler yalanlanmış oldu.

Zam Yeniden Değerlendirme Oranı Kadar Olacak

Yapılan kamuoyu açıklamasında, T.C. Kimlik Kartı, pasaport ve sürücü belgesi harç ve değerli kâğıt bedelleri her yılın sonunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın belirlediği yeniden değerleme oranında arttırıldığına dikkat çekildi. Bunun yanı sıra vatandaşların Nüfus Cüzdanlarının değiştirilmesine ilişkin herhangi bir son tarih bulunmadığı vurgusu yapıldı. Vatandaşların hali hazırda kullandıkları nüfus cüzdanlarının yeni nesil T.C. Kimlik Kartı ile değiştirilinceye kadar geçerli olduğu ifade edildi.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamada eski tip sürücü belgelerinin yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilmesine ilişkin son tarih ise 31 Aralık 2022 olduğu hatırlatıldı. Yapılan açıklamada ayrıca bu sebeple sosyal medyada yer alan gerçek dışı haberlere itibar edilmemesi hususu kamuoyuna duyuru yapıldı. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)