İhracatçılar Birliği Açıkladı! Yılın 2 Ayında 3 Milyar Dolarlık İhracat Yapıldı

Pandemi döneminde ihracatta önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çeken MAİD, 2020 yılında imzalanan ve ihracatta yüzde 5 artış sağlayan sözleşmelerin devamı olarak ihracat artışlarında bu yıl toplam 7,4 puan daha eklendiği belirtti.

İhracatçılar Birliği Açıkladı! Yılın 2 Ayında 3 Milyar Dolarlık İhracat Yapıldı
Pandemi döneminde ihracatta önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çeken MAİD, 2020 yılında imzalanan ve ihracatta yüzde 5 artış sağlayan sözleşmelerin devamı olarak ihracat artışlarında bu yıl toplam 7,4 puan daha eklendiği belirtti. Covid-19 salgının ikinci aşaması nedeniyle 2020 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 28 düşüş yaşandığını belirten MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu, nisan ve mayıs aylarında yüzde 100’e varan artışlar yaşanacağına açıkladı.

AB İhracatı ilk Çeyrekte Arttı

Karavelioğlu, Türk makine sektöründe ilk çeyrekte AB’ye gerçekleştirilen ihracatların arttığına dikkat çekerken, son birkaç ayda AB’li üreticilerden fazla talep geldiğini ve sipariş yoğunluğu oluştuğunu ifade etti. Karavelioğlu, AB’nin önde gelen ülkeleri ile makine ihracatının sıra dışı bir yükselişe geçtiğine dikkat çekti.

2020 yılında yüzde 20 ile yüzde 50 oranları arasında toplam 577 milyar dolar makine ihracatı gerçekleştiğini hatırlatan Karavelioğlu, 210 milyar dolarlık kısmının yılın sadece son 3 ayında gerçekleştiğine dikkat çekti. Makine ihracatındaki artışlara dikkat çeken Karavelioğlu, yurt içinde üretimi artırmak, enerji verimliliğini sağlamak ve tedarik zincirlerinin yeniden yapılanmasında daha fazla pay almak isteğinin ihracatta önemli olduğunu vurguladı. Yatırımlardaki artışın bu senede devam edeceğini beklediklerini söyleyen Karavelioğlu, makine ithalatına harcanan paralar ile mineral yakıt ve yağ ithalatı için harcanan paraların ekonomiye ciddi bir sorumluluk yüklediğini belirtti. Ekonominin kalite, teknik mevzuat ve gümrük muayeneleri ile sağlanacağını piyasa denetim ve gözetim mekanizmalarının tavizsiz olarak uygulanması gerektiğini belirtti.

İthalat Artışına Yerli Teşvik İle Önlem Alınması Gerektiğine Dikkat Çekildi

2020 yılında 14,8 milyar dolarlık yatırım teşviki yapıldığını belirten Karavelioğlu, tutarın son çeyrekte 6,1 milyar dolar tutarına ulaştığını söyledi. Makine dış ticaretinin artışından sonra ithalattaki artışın yaşandığına dikkat çeken Karavelioğlu, ithalatın fazlalaşmasının önüne geçmek için yerli makinalara teşvikin arttırılması gerektiğini belirtti.
Yorumlar (0)