İhtiyaç Sahibi Ailelere Devlet Desteği! Kimlere, Hangi Sosyal Yardım Ödemeleri Yapılıyor?

Türkiye'de ihtiyaç sahibi vatandaşlara devlet tarafından çok sayıda sosyal yardım yapılmaktadır.

İhtiyaç Sahibi Ailelere Devlet Desteği! Kimlere, Hangi Sosyal Yardım Ödemeleri Yapılıyor?

Türkiye'de ihtiyaç sahibi vatandaşlara devlet tarafından çok sayıda sosyal yardım yapılmaktadır. Gerekli başvuruları yapan vatandaşlar durumlarının uyması durumunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlar yararlanmaktadırlar. Türkiye'de hangi vatandaşlar hangi sosyal yardımları almaktadırlar? Hangi vatandaşlar hangi sosyal yardımlar için başvuru yapabilirler?

Türkiye'de sosyal devlet politikası gereği ihtiyaç sahibi vatandaşlara devlet tarafından çok çeşitli sosyal yardımlar yapılmaktadır. Bu sosyal yardımlar değişik kalemlerde olduğu için çok bilinenler ve az bilinenler mevcuttur. Bu nedenle özellikle az bilinen sosyal yardımları alabilecek vatandaşlar hakları olduğu halde bu yardımlardan yararlanamamaktadır.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlar ile Türkiye'de her ay binlerce ihtiyaç sahibi vatandaş sosyal yardım adı altında ödeme almaktadırlar. Bu ödemeler ile geçimlerine destek sağlayan vatandaşlar muhtaç durumdan bir nebze olsa kurtulmaktadırlar. Peki Türkiye'de hangi vatandaşlara hangi sosyal yardımlar verilmektedir?AİLELERE GIDA YARDIMI!Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç halinde ailelere gıda yardımı yapılmaktadır. Bu yardımlar genellikle Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde gerçekleştirilir. Ancak bunun belirli bir dönemi bulunmamaktadır. İhtiyaç sahibi aileler illerde bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler müdürlüklerine başvurdukları takdirde bu yardımları alabilmektedirler. Bu yardımı alabilmek için hane içindeki kişi başına düşen gelir net asgari ücretin üçte birindan az olmalıdır. Yani hane halkının kişi başına geliri 701 TL'den çok olmamalıdır.İHTİYACI OLAN AİLELERE EV YAPIMI VE ONARIMI YARDIMITürkiye'de az bilenen barınma yardımlarından olan bu sosyal yardımdan çok fazla kişi yararlanamamaktadır. Evleri oturulmayacak kadar eski olanlar, sağlıksız evlerde yaşamak zorunda kalan muhtaç vatandaşlara evlerinin bakımı, onarımı, betonarme ev yapımı, prefabrik ev yapım yardımı yapılmaktadır. Bu yardımlar nakit olarak yapılmaktadır. Afet dönemlerinde ev eşyası yardımı da gerçekleştirilmektedir. Bu yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşların hane gelirleri kişi başı 701 TL'den az olmalıdır. Bununla beraber yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile vedul olma gibi özelliklerinden birisine sahip olunmalı. Ayrıca onarımı yapılacak evin veya yapımı gerçekleşecek evin tam hisseli tapusuna sahip olunması gerekir. Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ev onarımlarında 20.000 TL, prefabrik ev yapımlarında 30.000 TL ve betonarme ev yapımlarında 40.000 TL nakit desteği verilmektedir.YAKACAK YARDIMLARIİhtiyaç sahibi ailelere yakacak yardımı yapılmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak isteyenlerden aranan şart hane halkı kişi başı ortalama gelirinin 701 TL'den az olmasıdır. Durumu bu sosyal yardımı almaya uygun olan vatandaşlara en az 500 kg olmak üzere yılda bir defa yakacak yardımı yapılır.

EŞİ VEFAT ETMİŞ KADINLARA NAKDİ YARDIMLARIEşi vefat eden ve sosyal güvencesi olmayan kadınlara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardım yapılmaktadır. Bu yardımdan muhtaç durumda olan ve resmi nikahlı eşini kaybeden kadınlar yararlanmaktadır. Bu kadınlara iki ayda bir PTT aracılığı ile 325 TL ödenmektedir.MUHTAÇ ASKER AİLELERİNE YAPILAN NAKDİ YARDIMAsker yakını olan ve sosyal güvencesi olmayan ailelere Aile, Çalışme ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından nakdi destek verilmektedir. Fakir ve muhtaç durumda olan asker yakınlarına verilen bu sosyal yardım iki ayda bir ödenmektedir. Asker evli ise eşine eğer evli değilse bu yardım ailesine verilmektedir. Ödenen tutar ise 400 TL'dir.DOĞUM YAPAN KADINLARA VERİLEN SOSYAL YARDIMTürkiye'de doğum yapan kadınlara sosyal yardım verilmektedir. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonr ayapılan doğumlar bu kapsamda depğerlendirilmektedir. Bu doğumların yurt içinde gerçekleşme şartı vardır. Doğum yardımı kapsamında birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL verilmektedir. Bu sosyal yardım tek seferliktir. Aydan aya ödeme yapılmamaktadır.

YAŞLILARA VERİLEN SOSYAL YARDIMTürkiye'de sosyal güvencesi olmayan yaşlılara Aile, Çalışme ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım kapsamında yaşlılık aylığı verilmektedir. Kendisi ile eşinin aylık ortalama geliri 701 TL'den az olan kişilere verilen bu yardım 65 yaş üzerindeki vatandaşları kapsamaktadır. Bu vatandaşlara aylık 672 TL ödeme yapılmaktadır.ENGELLİLERE VERİLEN SOSYAL YARDIMTürkiye'de devlet tarafından engelli vatandaşlara özel bir ilgi gösterilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bu vatandaşlara çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. Bunlardan birisi de engelli aylığıdır. Sosyal güvencesi olmayan ve kişi başı hane geliri 701 TL'den az olan vatandaşlar bu yardımdan yararlanabilmektedir. Ayrıca bu sosyal yardım için yüzde 40 ve üzeri engelli raporu şartı vardır. Yüzde 40 ile yüzde 69 arasında engelli olan vatandaşlara aylık 537 TL, yüzde 70 ve üzeri arasında engeli olan vatandaşlara aylık 805 TL ödeme yapılmaktadır.Emlak365.com


Yorumlar (0)