İhtiyaç Sahibi Milyonlarca Aileye Yardım Parası Ödeniyor! Kimlere Hangi Sosyal Yardımlar Veriliyor?

Türkiye'de yardıma muhtaç vatandaşlar için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çok çeşitli sosyal yardımlar yapılmaya devam ediliyor.

İhtiyaç Sahibi Milyonlarca Aileye Yardım Parası Ödeniyor! Kimlere Hangi Sosyal Yardımlar Veriliyor?

Türkiye'de yardıma muhtaç vatandaşlar için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çok çeşitli sosyal yardımlar yapılmaya devam ediliyor. Sosyal yardım almak isteyen vatandaşlar kendi durumlarına uygun yardım programlarına başvurarak tek seferlik veya aylık nakdi yardım elde ediyorlar. Hangi vatandaşlar hangi sosyal yardım programlarından yararlanabilirler?

Türkiye'de özellikle koronavirüs süreci ve ardından gelen normalleşme dönemi ile muhtaç durumda bulunan vatandaşların sayısında ciddi bir artış yaşandı. Bu vatandaşların ihtiyaçlarını giderebilmeleri amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çok sayıda sosyal yardım programı geliştirildi. Bu programlarda belirtilen şartları taşıyan vatandaşlar başvuru yaptıklarında sosyal yardım alma hakkı elde ediyorlar ve ödemeleri de programda belirtilen esaslarla kendilerine yapılıyor.Şu anda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından organize edilen sosyal yardım programlarından yararlanarak sosyal yardım alan milyonlarca vatandaş bulunuyor. Buna rağmen çok sayıda vatandaş ise durumuna uygun sosyal yardım bulunmadığını düşünerek başvuru yapmıyor ve sosyal yardım alma hakkı elde edemiyor. Bunun için sosyal yardım programlarının çok iyi bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Hangi vatandaşlar hangi sosyal yardım programlarından ne şekilde yararlanabilirler?İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE GIDA YARDIMI YAPILIYOR!Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardım programlarında Aile Yardımı başlığında bulunan gıda yardımından çok sayıda vatandaş yararlanmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak için bazı şartlar belirlenmiştir. Bu şartlara göre yardım talep eden ailenin hane içerisindeki kişi başı geliri net asgari ücretin üçte biri olan 701 TL'den az olmalıdır. Bu yardımlardan yararlanmak isteyenler başvurularını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri'ne yapmaktadırlar. Gıda yardımı genellikle dini bayramlarda verilmektedir. Ancak ihtiyaç olması durumunda yıl içerisinde belirli aralıklarla da verildiği biliniyor.EV YAPACAK İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE 40.000 TL NAKİT YARDIM YAPILIYOR!Yine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın çok bilinmeyen yardımlarından birisi de barınma yardımıdır. Barınma yardımı programı oldukça geniştir. Bu yardımdan oturulmayacak kadar eski evi olan ve muhtaç durumda bulunan vatandaşlar yararlanmaktadırlar. Bu evlerin bakımı ve onarımı için yardım yapılmaktadır. Ayrıca bakım ve onarımın mümkün olmadığı durumlarda ise betonarme ve prefabrif ev yapımında da bu ailelere yardım edilmektedir. Barınma yardımından yararlanmak isteyen vatandaşların hane içerisinde kişi başı gelirleri 701 TL'den az olmalı ve yaşlılı, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olmak gibi bazı özel şartları da taşımaları gerekiyor. Bakanlık tarafından yapılan bilgilendirmeye göre ev onarımlarında vatandaşlara 20.000 TL, prefabrik ev yapımında 30.000 TL ve betonarme ev yapımında 40.000 TL nakit yardım yapılmaktadır.

MUHTAÇ HANELERE YAKACAK YARDIMI YAPILIYORAile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın bir başka yardım programı da yakacak yardımıdır. Kış aylarının yaklaşması nedeniyle çok sayıda vatandaş yakacak yardımları ile alakalı olarak bilgi edinmek istiyorlar. Bu yardım programı kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak kömür verilmektedir. Bu yardımdan yararlanmak isteyen hanelerde kişi başı gelir 701 TL'den fazla olmamalıdır. Yılda bir defa ve sadece kış döneminde verilen yakacak yardımı kapsamında en az 500 kilogram kömür yardımı yapılmaktadır.HER ANNENİN ALABİLECEĞİ DOĞUM YARDIMI!Türkiye'de doğum yapan kadınlara yönelik çok sayıda yardım programı vardır. Bunlardan birisi de15 Mayıs 2015'ten sonra doğum yapan kadınlara verilen yardımdır. Bu sosyal yardımda herhangi bir gelir şartı bulunmamaktadır. Aylık geliri ne kadar olursa olsun tüm kadınlar bu yardımı alabilmektedirler. Tek şart belirtilen tarihten sonra doğum yapmış olmaktır. Bu yardım kapsamında birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk ile daha sonraki çocuklar için 600 TL yardım verilmektedir.Emlak365.com


Yorumlar (0)