İkinci El Arabaya Beklenmeyen Darbe! Yeni Zam Dalgası Gelebilir

Pandemi süreci nedeniyle büyük sorunlar yaşayan araba firmaları için yeni çözüm arayışına girdiler.

İkinci El Arabaya Beklenmeyen Darbe! Yeni Zam Dalgası Gelebilir

Pandemi süreci nedeniyle büyük sorunlar yaşayan araba firmaları için yeni çözüm arayışına girdiler. Yeni kararlar imza atan araba firmalarının almış oldukları kararlar bundan sonraki dönemde araba fiyatlarını doğrudan etkileyecek. Başta Renault olmak üzere sıfır araba markalarının almış oldukları kararlar ve hem ikinci el hemde sıfır fiyatlarına etkileri.

Araba alacak olan vatandaşlar piyasaların gevşemesini beklerken bu alanda fiyatları doğrudan etkileyebilecek yeni gelişmeler yaşandı. Ünlü araba markası Renault pandemi sürecinde duran üretim ve oluşan zararı ile ilgili yeni bir kararın işaretini verdiler. Türkiye'de son dönemlerde oluşan yüksek fiyatlı sektörü doğrudan etkileyebilecek bu karara ilişkin tüm detaylar sizlerle. İKİNCİ EL FİYATLARINA YENİ BİR DARBEBilindiği üzere koronavirüs ile mücadele sürecinde çok araba firması üretimleri durdurdu. Bu dönemde araba üretemeyen firmalar Avrupa pazarında da bekledikleri ilgiyi görmediler. Ciddi zarar eden firmalar ise bu dönemde yeni kararlar almaya başladılar. Dev otomobil şirketleri bu dönemde zararlarını en alt düzeye indirmek için fiyat tablosunda değişikliğe hazırlanıyorlar.En son açıklama ise Renault CEO’su Luca de Meo'dan geldi. Türkiye'de en çok tercih edilen modellerden olan Renault, 2020'nin ilk yarısında 7.3 milyar euro zarar etti. Hisse senetlerinin yüzde 9 değer kaybettiğini ifade eden Renault CEO’su Luca de Meo üretim kapasitesini değiştirerek, ucuz modeller için fiyat artışına dair sinyalleri verdi. 

UCUZ SIFIR ARABALARA YENİ ZAM KAPIDARenault CEO’su Luca de Meo kendi firması adına yapmış oldukları açıklamada müşterilerine birde uyarıda bulundu. Fiyatlarda değişikliler olabileceğini ifade eden fiyat artışları yaşanmadan araba alma planı yapanların bu hayallerini gerçekleştirmelerini önerdi. Peki Renault tarafından araba satış fiyatlarına zam yapılırsa ikinci el fiyatları nasıl şekillenecek?

İKİNCİ EL ARABALARDA FİYATLAR DAHA DA YÜKSELECEK Mİ?Sıfır araç fiyatlarında yeni zamların yaşanması ikinci el araba piyasasını nasıl etkileyecek?İkinci el araç piyasasında oluşan hareketli dönem tüm hızıyla devam ederken vatandaşlar firmaların yeni model araçlarını piyasaya sürmelerini bekliyor. Yeni araçların piyasaya sürülmesiyle hem arzın azalması hemde fiyatlarda düşme olması tahmin ediliyordu. Ancak sıfır araba fiyatlarına yeni zamların yapılacağı işaretleri bu alanda oluşan beklentileri değiştirdi. Zira ucuz olan sıfır araçların fiyatları Türkiye'de daha da yükselirse ikinci ele olan talep daha da artacak. Fiyatlarda ise çok ciddi oranlarda yükselmeler yaşanabilecek. Sıfır otomobil firmaları zam kararından vazgeçerlerse ikinci el araç fiyatları için dengelemenin en erken Eylül ayında başlayabileceği ifade ediliyor.Emlak365.com


Yorumlar (0)