İkinci El Araç Alım Satımına Vergi Darbesi! Yasa Tasarısı TBMM Yolunda

İkinci el araç alım satım işlemleri çoğu kişi için ikinci bir meslek halini almış durumda.

İkinci El Araç Alım Satımına Vergi Darbesi! Yasa Tasarısı TBMM Yolunda
İkinci el araç alım satım işlemleri çoğu kişi için ikinci bir meslek halini almış durumda. Araç alım sektöründe ise yeni bir değişim yolda. Hükümet ikinci el araç alım satım işlemlerine vergi getirmeyi planlıyor. Sözcü Gazetesi'nden Taylan Büyükşahin'in haberine göre; önümüzdeki dönemde araç alım satımları binde beş oranında vergiyle yapılacak. İşte detaylar;

ARAÇ ALIM SATIMLARINDA YENİ DÖNEM

İkinci el araç alım satımlarına ilişkin hazırlanan düzenlemeye dair haberde yer alan bilgilerde, yasanın TBMM Genel Kurulu'nda onaylanarak yasalaşması bekleniyor. İkinci el araçlar için hazırlanan yasa tasarısında ise uygulanacak vergi oranına dair şu madde yer aldığı öne sürüldü. "2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 20'nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında, tescil edilmiş araçların ilk tescilinden sonraki birinci satış ve devir işlemlerinde alım satım bedeli üzerinden binde 5"

Kasko Tutarı Altında Satış Yapılamayacak

Söz konusu haberde ayrıca aracın değerinin düşük gösterilip vergi kaçırılmaması için de düzenleme olacak. Bu kapsamda araç alım satımlarında, araç satış tutarı en az kasko değeri kadar olacak. Söz konusu yasanın TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşması durumunda ise milyonlarca araç alım satımından vergi toplanmış olacak. 2020 yılında yaklaşık 6 milyon ikinci el araç el değiştirmişti.SEKTÖRDEN İLK TEPKİ

İkinci el araç alım satımlarında uygulanması gündemde olan vergiye ilişkin İkinci el analiz şirketi Cardata'nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın'dan açıklama geldi. Yalçın değerlendirmesinde vergilendirme olması durumuında satışların nasıl etkileneceğine ilişkin değerlendirmede bulundu. Vergilerin satışları çok fazla etkilemeyeceğini ifade eden Yalçın, ne kadar vergi ödeneceğine ilişkin şu bilgileri verdi. "100 bin TL'lik bir araçtan 500 TL yeni vergi alınacak. Ama 300 bin TL'den itibaren fiyatlara kısmi etkisi olacaktır. Pazarda 15 Kasım 2020'ye kadar inanılmaz bir hareket vardı. Şu anda pazar normale döndü, fiyatlar da rayına oturdu. Havaların ısınmasıyla pazarın yeniden hareketlenmesini bekliyoruz. Şu anda da yükselen bir grafik var"

İKİNCİ EL ARAÇ SEKTÖRÜNÜN BÜYÜKLÜĞÜ 300 MİLYAR DOLAR

İkinci el araçlar için getirilmesi gündemde olan vergilere dair bir açıklamada Vergi Uzmanı ve Sözcü Yazarı Nedim Türkmen'den geldi. Türkmen açıklamasında 2020 yılına ilişkin bazı örnekler vererek , geçen yıl ikinci el piyasasının büyüklüğünün 300 milyar liraya çıktığını söyledi. Bu satışlardan çok önemli oranlarda kar elde edildiğini ifade eden vergi uzmanı Maliye Bakanlığı'nın bu satışlardan hem gelir ve kurumlar vergisi hem de KDV alamadığını söyledi. Nedim Türkmen konuşmasında ayrıca ikinci el araç sektöründe elde edilen karları vergilendirmek ana hedef olmalı önerisinde bulundu.
Yorumlar (0)