İkinci El Araç Alım Satımlarına Güvenli Ödeme Sistemi Halkbank'tan

Halkbank ikinci el araç alıp satacak olan vatandaşlar için özel bir sistemi hayata geçirdi. Bankanın yeni sistemi ile vatandaşlar, ödemelerini en güvenli şekilde yapabilecekler.

İkinci El Araç Alım Satımlarına Güvenli Ödeme Sistemi Halkbank'tan

İkinci el araç piyasası her ne kadar yeni yılın ilk döneminde durağan bir süreçten geçiyor olsa da son yıllarda oldukça hareketli. 

Araç talebinin artması ve satış oranlarının yüksek olması bu alanda çeşitli mağduriyetlerin de yaşanmasına neden oluyor. Halkbank alım satım sürecinde yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla yeni bir uygulama başlattı. 

HALKBANK'TAN GÜVENLİ ARAÇ SATIŞ SİSTEMİ

Halbank tarafından geliştirilen yeni sistemde esas amaç takas işleminin aynı anda ve en güvenilir şekilde sağlanması. Banka bu kapsamda hem alıcı için hemde satıcı adına bir hesap oluşturarak sistemi bu hesaplar üzerinden yürütüyor. Ayrıca işlemler Türkiye Noterler Birliği ile entegreli olarak yürütülür. 

Banka yapmış olduğu açıklamasında Güvenli Ödeme Sistemi’ni kullanabilmek için satıcının Halkbank müşterisi olmasının zorunlu olduğunu ancak.alıcı için böyle bir zorunluluk bulunmadığını bildirdi. Peki sistem nasıl işliyor? İşte banka tarafından yapılan basın açıklaması. 

Güvenli Ödeme Sisteminde Süreç

* Satıcı, Güvenli Ödeme Sistemi’nde başvuru kaydını oluşturur.

* Satıcı ve Alıcı’ya işleme ilişkin referans numarası SMS ile iletilir.

* Alıcı kendi adına oluşturulan Referans Numarası ile sisteme giriş yaparak SMS ile iletilen Halkbank Güvenli Ödeme Hesabı’na araç satış bedelini gönderir.

* Böylece hesabındaki ilgili miktar para araç bedeli olarak Halkbank güvencesine alınır.

* Satıcı ve Alıcı Noter’de aracın tescil işlemlerini tamamlar.

* Alıcı’nın Halkbank Güvenli Ödeme Hesabı’na göndermiş olduğu araç satış bedeli, Satıcı’nın Halkbank’taki hesabına aktarılır.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Güvenli ödeme sistsemi üzerinden alım satım işlemlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar başvurularını Halkbank'a giderek bizzat yapabilirler. İsteyen müteriler Halkbank'ın sitesinden online başvuru da yapabilir.

Emlak365.com