İkinci El Araç Alımı İçin Doğru Zaman Mı? Uzmanlar Uyardı!

Aşı çalışmalarının hız kazanması ve kademeli normalleşme adımlarının atılması le beraber piyasalar tekrar canlanmaya başladı.

İkinci El Araç Alımı İçin Doğru Zaman Mı? Uzmanlar Uyardı!
Aşı çalışmalarının hız kazanması ve kademeli normalleşme adımlarının atılması le beraber piyasalar tekrar canlanmaya başladı.

Hareketlilik yaşanan sektörlerin başında yer alan ikinci el araç alım satımlarının artması üzerine uzmanlar uyarılarda bulundu. Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, bahar ve yaz aylarının yaklaştığına dikkat çekerken araç alacak olanlar için uygun dönemin başladığını ifade etti. Erkoç, tavsiyesini “Otomobil almayı düşünenlere bir an evvel almalarını tavsiye ederiz” sözleri ile dile getirdi.

Kurumsal ve Tanıdık Yerler Tercih Edilmeli

İkinci el araç alımı için uygun zaman olduğunu belirten Erkoç, açıklamalarında ikinci el araç alımında dikkat edilmesi gereken noktaları vurgularken piyasa içindeki dolandırıcılara karşı uyardı. Erkoç, uyarılarının yanında ikinci el araç fiyatları ve piyasadaki gelişmeler üzerine de bilgi verdi. İkinci el araç alımı için kurumsal ve tanıdık yerlerin tercih edilmesinin daha güvenli bir alışveriş olacağını belirten Erkoç vergi levhaları, oda kayıtları ve yeterlilik belgesi olmayan kişi ve kurumlardan ikinci el araç alımının yapılmaması gerektiğine dikkat çekti.  Meslek erbabı ve bilindik yerlerin tercih edilmesinin herhangi bir olumsuzluk halinde mağdur vatandaşlara yardımcı olunması bakımından önemli olduğunu hatırlattı.

Kaparo Dolandırıcılığına Dikkat!

Alıcıları dolandırıcılara karşı uyaran Erkoç, internet ve sosyal medya platformları üzerinden verilen yanıltıcı ilanlara dikkat çekti. Erkoç, dolandırıcıların internet üzerinden araçları gerçek fiyatının altında göstererek daha çekici ve uygun hale getirdiklerini böylece kaparo dolandırıcılığı yöntemini kullandıklarını ifade etti. Araçların görülerek alınması gerektiğin belirten Erkoç, ağır hasarlı ve kilometresi sonradan düşürülmüş araçların piyasada satışta olduğunu hatırlattı. Erkoç, federasyon olarak tüm ihtimallere karşı ikinci el araç alımının otomobil ticaret merkezlerinden veya kurumsal şirketlerden yapılmasının dava güvenli olduğunu savunduklarını söyledi.
Yorumlar (0)