İkinci El Araç Fiyatları Mart Ayında Düşmeye Devam Edecek Mi?

İkinci el araç fiyatlarının düşmesi ardından ikinci el araç alımlarında da toparlanma gözlemleniyor.

İkinci El Araç Fiyatları Mart Ayında Düşmeye Devam Edecek Mi?
İkinci el araç fiyatlarının düşmesi ardından ikinci el araç alımlarında da toparlanma gözlemleniyor. Analistler ve otomobil piyasasının önemli isimleri ise artık Mart girişine çok az bir süre kaldığını ve ikinci el araç fiyatlarındaki düşüşlerin buna bağlı olarak Mart başında da devam edeceğini belirttiler.

Otomobil Sektöründen Açıklamalar

İkinci el araba fiyatlarında düşüşlerin sebepleri ise Cardata’nın Genel Müdür Hüsamettin Yalçın tarafından da ele alındı. Yalçın kısa bir süre önce, 2. el araç almak isteyen tüketicilerin geri kalan döviz kuru nedeni ile elindeki dövizi bozdurmaktan vazgeçerek, aracını ise satmayı bir sonraki tarihe ertelediğini belirtmişti. Bu kapsamda ise dolar almak yerine bir TL yatırımı yapmak için araç alımının tercih edildiğini ifade etmişti.

Analistler ise şu anda araç alımı ile yatırım yapmak için sıfır yerine ikinci el araçların tercih edildiğini belirtiyorlar. Çünkü az kullanılmış olan ve kilometresi düşük olan ikinci el araçların şuan online satışlarda uygun fiyatlarda yer aldığını ve bunun araç alımı için bir fırsat olduğunu söylüyorlar. Bu alanlarda sıfır alım ardından kullanılmadan satışa giren modellerin dahi fiyat düşüşü mevcut.

Dolar’ın İkinci El Araç Fiyatına Etkisi Ne Olacak?

İkinci el araç satışlarında yaşanan düşüş ardından, aynı şekilde bankalarda kampanyalı araç kredileri vermeye başladılar. Düşük faiz oranı ve yüksek vadenin hakim olduğu araç kredileri ile ikinci el araç alımları daha avantajlı bir hale geldi. Şuan için ise alıcı kesim gör ve al yolunu izleyerek, alım talebini kademeli olarak yükseltiyorlar.

Diğer yandan Mart başında fiyat düşüşlerinin oluşabileceği ancak ay içinde bir düşüş beklentisinin söz konusu olmayacağı otomobil piyasası isimlerinde belirtiliyor. Bugün dolar kuruna yansıyan yükseliş ve doların tekrar güç kazanması araç fiyatlarında daha yüksek çaplı bir indirimin olmasına engel olabilecek.
Yorumlar (0)