İkinci El Araç Fiyatları Salgına Rağmen Nisan Ayında Arttı!

Koronavirüsle mücadelenin en yoğun gerçekleştiği Nisan ayında ikinci el araç satışları yükselirken fiyatlarda da gözle görülür bir yükseliş meydana geldi. Sektör temsilcileri normalleşme çağrılarının ardından bundan sonraki dönemlerde de fiyatların artacağını tahmin ediyorlar. Yılın ilk çeyreğindeki satış oranlarının da toparlanma içerisine girdiği belirlendi.

İkinci El Araç Fiyatları Salgına Rağmen Nisan Ayında Arttı!

İkinciyeni isimli ikinci el otomobil satış markası tarafından yeni bir araştırma yapıldı. Salgın döneminde oldukça etkilenen otomotiv sektörünün fiyatları düşüreceği tahmin ediliyordu. Ancak beklenildiği gibi olmadığı ve ikinci el araç satış fiyatlarının yükseldiği tespit edildi. Kullanılmış otomobil pazarında salgın nedeniyle hareketliliğin son derece az olduğu ve bu durumun sektörde daralmaya neden olduğu ifade edilmişti. Mart ayının ikinci yarısından itibaren ülkede de varlığını kanıtlayan ve etkisini artıran koronavirüs salgının fiyatlarını nasıl etkileyeceği merak konusu olmuştu.

Salgının etkisinin en yoğun olduğu Nisan ayında ise ikinci el araç fiyatlarında bir sıçrama meydana geldi. Ortaya çıkan bu fiyat artışı sektör yetkilileri tarafından da değerlendirildi. Yılın ilk aylarından itibaren yukarı yönlü ivmeyi kaybetmeyen ikinci el araç fiyatları sadece Mart ayının son 20 günlük döneminde yüzde 8 oranında düştü. Bu durum yetkililer tarafından salgının şoku olarak ifade edildi. Nisan’ın ilk günlerinde de yaşanan yüzde 2’lik kayıp sonrasında sektörde toplam yüzde 10 oranında bir düşüş meydana geldi.

Salgının kontrol altına alınması, vaka sayılarının düşmesi, hayatın normalleşeceğine yönelik yapılan açıklamalar sonrasında hızlı bir toparlanma sürecine giren ikinci el araç fiyatları yükselmeye başladı. Ay geneline bakıldığı zaman yüzde 1.75 oranında bir artış tespit edildi.

İkinci El Araç Fiyatlarında Artışın Süreceği Düşünülüyor

Salgın döneminde de ikinci el araç piyasasındaki temsilciler tarafından fiyatlardaki düşüşün kısa süreli olduğunun altı çizilmişti. Toparlanmanın beklenildiği gibi gerçekleşmesinin ardından bundan sonraki dönemlerde de ikinci el araçların fiyatlarında artış bekleniyor. Son dönemlerde ikinci el araçların vatandaşlar tarafından bir yatırım aracı olarak görüldüğü belirtildi.

İlk Çeyrekte 2 Milyondan Fazla Araç Satıldı

TÜİK tarafından açıklanan verilerin ardından 2020 yılının ilk üç aylık döneminde ikinci el araç satışları 2 milyon 143 bin 426 adet olarak belirlendi. Salgının gözlemlendiği Mart ayında küçük bir düşüş yaşayan araç satışları 624 bin 258 adet oldu