İkinci El Araç Fiyatlarında Düşüş Hızlandı! Normalleşme Dönemi İle Araba Fiyatları Neden Düşüyor?

Pandemi döneminde rekor üzerine rekor kıran araç fiyatlarında rüzgar tersine döndü.

İkinci El Araç Fiyatlarında Düşüş Hızlandı! Normalleşme Dönemi İle Araba Fiyatları Neden Düşüyor?
Pandemi döneminde rekor üzerine rekor kıran araç fiyatlarında rüzgar tersine döndü. Araba markalarının 2020 yıl sonu kampanyaları ile sıfır araç fiyatları ve ikinci el araba fiyatı düştü. Araç fiyatları neden düşüyor, 2021 yılında araç piyasası ne olur?

Araç fiyatları pandemi döneminin en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yer almaya devam ediyor. Koronavirüs salgınını pandemi ilan edildiği dönemde ilk önce fiyatı büyük bir hızla geri çekilen araç fiyatları ardından düştüğünden çok daha büyük bir hızla yükselişe geçmiş, rekor üzerine rekor kırmıştı.

SATMAYAN ARAÇ SAHİPLERİ DÜŞEN ARABA FİYATLARI SONRASINDA PİŞMAN OLDU! 

Araç fiyatları rekor üzerine rekor kırarken bu dönemde aracını satmak isteyen kişiler yaşanan yükselişi değerlendirmek için beklemeye geçmişti. Ancak ne yazık ki araç piyasasında rüzgar Aralık ayı itibari ile yeniden beklemeye geçti. Vatandaşların fiyat indirimi beklentisi ile alımlarını ertelemeye başlaması, sıfır araç fiyatlarında Renault gibi araba kampanyalarının bazı modellerde 35 bin liraya varan indirimler yapmaya başlaması ile beraber fiyatlarda düşüş hızlandı. Bu süreçte beklemede kalarak aracını satmayan araç sahipleri ise pişman oldu.

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI NEDEN DÜŞTÜ / DÜŞÜYOR, DÜŞMEYE DEVAM EDER Mİ?

Araç piyasası Aralık ayı itibari ile büyük bir hareketlilik yaşamaya başladı. Otomobil markaları sıfır araç satışlarını arttırarak yıl sonu satış hedeflerini tutturabilmek için birbiri ardına kampanyalarını duyurmaya başladı. Oluşan yoğun  talebi ikinci el araç piyasasına kaçırmamak için büyük bir çaba içerisine giren otomobil markaları yıl sonu araç kampanyaları ile sıfır faizli taşıt kredisi desteği ve 35 bin liraya varan fiyat indirimleri gibi son derece cazip seçenekler sundu.

Buna ek olarak araba fabrikalarında vardiya sayılarının artması ile sıfır araç stok sorunu da büyük bir oranda çözülürken satışa sunulan araçlarda yaşanan rakamsal artış fiyatlarda da normalleşme sürecine girilmesine neden oldu.

2021 yılında araç fiyatlarında indirim yaşanacağı yönündeki beklentinin ağırlık kazanması, pandemi nedeni ile kısıtlamaların yeniden devreye alınması ve bu nedenle çok sayıda kişinin evden çalışmaya dönmesi, okullarda uzaktan eğitime geçilmesi de araçlara olan acil ihtiyacın ortadan kalkmasına neden oldu. Araç almak için acil ihtiyacın sona ermesi ile beraber yoğun talep krizi de çözülmüş oldu. Tüm bu etkenler devreye girince araç fiyatlarında düşüş hızlandı.

2021 YILINDA ARAÇ FİYATLARI NE OLUR?

Yeni yılda gelecek olan vergi zamları sonrasında sıfır araç fiyatlarında yükseliş yaşanabileceği belirtilirken aşı haberlerinin piyasaya olan etkisi araç fiyatlarını belirleyecek. Koronavirüs aşısının devreye alınması ile beraber ekonomide yaşanacak olan gelişmelerin araç fiyatlarını bir miktar daha aşağıya çekebileceği belirtiliyor. Ancak otomotiv sektöründeki ağırlıklı beklenti en geç 2021 yılının birinci çeyreği itibari ile araç fiyatlarında "normalleşme" yaşanacağı yönünde ağırlık kazanıyor.

Emlak365.com
Yorumlar (0)